Ocena brak

Nefrolepis wysoki

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Nefrolepis bostoński jest praktycznie niezniszczalny, a tym samym idealny dla początkujących hodowców. Wszystkie odmiany hodowlane nefrolepisu mają atrakcyjne listowie, rozmaicie wykrojone i pierzaste. Łukowato wygięte pędy są najlepiej widoczne, gdy paproć rośnie w wiszącym koszu lub na jakimś ładnym podeście.

Hodujemy w minimalnej temperaturze 10°C. Idealny dla optymalnego wzrostu zakres temperatur wynosi od 15 do 26°C. Jakkolwiek wytrzymały, nefrolepis, jak każda paproć, nie znosi przeciągów - klucz do sukcesu to dobra wentylacja bez przeciągów.

Toleruje słabe oświetlenie i dobrze rośnie w świetle odbitym od jasno pomalowanej ściany, zwłaszcza w pokoju od północy. Chrońmy go przed jasnym, albo bezpośrednim światłem.

Podlewać obficie i regularnie wodą wolną od wapnia. Ziemia musi wyschnąć przed podlaniem.

Paprocie lubią wysoki poziom wilgotności. Codziennie należy zraszać liście i umieścić pod doniczką tacę że żwirem lub kulkami zatrzymującymi wodę. Nefrolepis wysoki dobrze rośnie w łazience lub kuchni, gdzie atmosfera jest bardziej wilgotna.

W okresie wzrostu roślinę należy nawozić z miesięcznymi przerwami, 50% roztworem nawozu do liściastych roślin doniczkowych,chyba że paproć jest częścią dużej ekspozycji.

Przesadzać do doniczki o numer większej, używając mieszanki o niskich wartościach odżywczych. Gdy hodujemy dużą roślinę w wiszącym koszu, warto rozważyć przyrządzenie lekkiej mieszanki z 50% torfu mszystego i 50% wermikulitu (uwodniony glinokrzemian magnezu, żelaza i litu o pochodzeniu wulkanicznym, dodawany do torfu by mieszanka była lżejsza).

Warto uciąć lub zerwać długie, pierzaste rozłogi. Młode rośliny, tworzące się na ich końcach, można znów posadzić do doniczek.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście stają się kruche i opadają. Ziemia przesuszona i/lub powietrze zbyt suche. Wstaw doniczkę do pojemnika z wodą, a następnie do większej doniczki z wilgotnym torfem. Zraszaj codziennie. Jeśli liście nie odżyją, zetnij je na wysokości 5 cm i uparcie zraszaj codziennie, aż zaczną wyrastać młode liście.

2) Liście schną, choć roślina nie jest zasuszona. Mogły być środkiem nabłyszczającym. Zetnij je. Sprawdź, czy roślina nie stoi w przeciągu i w pobliżu urządzeń gazowych.

3) Roślina jest bladozielona i nie wypuszcz nowych liści. Potrzebuje przesadzenia lub dokarmienia.

PRAKTYCZNA RADA

Aby zapobiec połyskowi liści, należy zmyć nagromadzony na nich kurz, umieszczając roślinę pod prysznicem. Przed ponownym powieszeniem kosza, ziemia powinna przeschnąć przez noc.

Podobne prace

Do góry