Ocena brak

Nefrolepis sercolistny "Duffy"

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Nefrolepis sercolistny 'Duffi' (nerczyłusk) ma bardzo złożone listowie i jest idealny do wiszących koszy. Jego liście są niezwykłe. Dochodzą do 40 cm długości, lecz mają zaledwie 1 cm szerokości oraz maleńkie, rozdwojone, grzebieniaste listki na końcach. Listowie ma świeżą, zieloną barwę, charakterystyczną dla rodzaju. Gatunek ten jest najłatwiejszy w uprawie ze wszystkich nefrolepisów, gdyż świetnie rośnie nawet w słabym oświetleniu.

Dla dobrego przyrostu wymagane jest minimum lO°C, a najbardziej odpowiedni zakres to 15-26°C. Paproć ta nie znosi przeciągów. Zapewniamy jej dobrą wentylację, bez przeciągów.

Lubi słabe oświetlenie, ale równie dobrze czuje się w jasnym, niebezpośrednio oświetlonym miejscu.

Używamy odwapnionej wody. Podlewamy obficie i systematycznie, gdy podłoże jest już suche. Przy wysokich temperaturach roślina wymaga wilgotnego podłoża. W innych warunkach ziemia może czasami przeschnąć.

Zalecany jest wysoki poziom wilgoci. Codziennie zraszamy listowie i stawiamy doniczkę na tacy z granulkami absorpcyjnymi, uważając jednak, by dno doniczki nie było zanurzone w wodzie.

W okresie wzrostu nawozimy raz w miesiącu, zwykłym nawozem.

Gdy korzenie stają się przerośnięte, przesadzamy do doniczki o numer większej. Stosujemy podłoże o niskiej zawartości składników pokarmowych. Można też podzielić bryłę korzeniową i przesadzić do mniejszych doniczek.

Systematycznie usuwamy zwiędłe liście. Jeśli powodem ich obumierania są błędy w uprawie, należy także poprawić jej warunki. Paproć jest łatwa do rozmnażania, gdyż wypuszcza rozłogi.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście stają się kruche i opadają. Ziemia przesuszona i/lub powietrze zbyt suche. Wstaw doniczkę do pojemnika z wodą, a następnie do większej doniczki z wilgotnym torfem. Zraszaj codziennie. Jeśli liście nie odżyją, zetnij je na wysokości 5 cm i uparcie zraszaj codziennie, aż zaczną wyrastać młode liście.

2) Liście schną, choć roślina nie jest zasuszona. Mogły być środkiem nabłyszczającym. Zetnij je. Sprawdź, czy roślina nie stoi w przeciągu i w pobliżu urządzeń gazowych.

3) Roślina jest bladozielona i nie wypuszcz nowych liści. Potrzebuje przesadzenia lub dokarmienia.

GDY ZAUWAŻYSZ

Suche i kruszące się brzegi liści to wynik zbyt niskiej wilgotności. Obcinamy chore tkanki i korygujemy warunki uprawy. Przycinając roślinę, nie naruszamy zdrowej częśi liścia. 

Infekcje grzybowe rozwiązują się, gdy roślina jest zbyt obficie podlewana lub niewłaśiwie wietrzona. Dbamy o dobrą wentylację.

Podobne prace

Do góry