Ocena brak

Nawrot lekarski

Autor /Tomasz Dodano /18.01.2012

Bylina o krótkim, pojedynczym kłączu, łodydze wzniesionej, rozgałęzionej, liściach lancetowatych, naprzemianległych, siedzących. W kątach górnych liści pojawiają się skrętki złożone z drobnych, białych kwiatów. Owocem jest poczwórna rozłupnia, rozpadająca się na rozłupki białe, błyszczące. Ich twardości roślina zawdzięcza nazwę rodzajową: lithospermon = kamienne nasienie. Cała roślina jest szorstko owłosiona. Nawrot występuje powszechnie w Europie i Azji; rośnie na słonecznych zboczach, w zaroślach i widnych lasach, zwłaszcza w rejonach stosunkowo ciepłych i na podłożu wapiennym. Czasem jest uprawiany w ogrodach jako roślina miododajna i lecznicza.

Zbiera się owoce (Fructus Lithospermi) ręcznie, gdy dojrzeją i błyszczą z daleka, białe na zielonym tle liści. Potrząsa się roślinami, a rozłupki spadają łatwo na płótno, lub ścina całą górną część rośliny i po jej wyschnięciu strząsa owoce. Owoce zawierają do 50% składników mineralnych, głównie krzemionkę i związki wapnia. Działają moczopędnie, a stosuje się je - w postaci odwaru lub proszku - w przypadku chorób dróg moczowych i kamicy. Z tym samym skutkiem można używać owoców nawrotu polnego (L.arvense), pospolitego chwastu polnego.

Suche liście nawrotu bywają używane jako namiastka herbaty. Czerwony barwnik zawarty w kłączu służy do barwienia masła i niektórych likierów.

Okres kwitnienia:

V-VIII

Zbiór owoców:

VII-VIII

Podobne prace

Do góry