Ocena brak

Nawłoć pospolita

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina wieloletnia, prosto wzniesiona, przeważnie 20-80 cm wysokości. Pod-gatunek rozpowszechniony w wysokich górach; ma tylko 5-25 cm wysokości. Gałęzie rózgowate, z podłużno-elip-tycznymi, piłkowanymi liśćmi, przechodzącymi w oskrzydlony ogonek, górne liście węższe. Złotożółte koszyczki kwiatowe, szerokości 1,0-1,5 cm składają się z wewnętrznych kwiatów rurkowatych i zewnętrznych, znacznie od nich większych, kwiatów języczkowatych; wiecha z reguły obficie rozgałęziona na wszystkie strony i prosto wzniesiona.

Siedlisko: Lasy liściaste, mieszane i szpilkowe, wrzosowiska, pastwiska, chętnie także na przydrożach, polankach i zrębach. W Polsce występuje na glebach luźnych lub gliniastych, zawierających wapń. W Alpach dochodzi do wysokości 2500 m n.p.m.

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa. W Polsce rozpowszechniona i w wielu miejscach bardzo pospolita.

Okres kwitnienia: Od lipca do października; w Polsce do września.

Substancje zawarte w roślinie: Olejki eteryczne, saponiny (przed kwitnieniem), rutyna, kwercytryna, astragalina, nikotyfloryna, garbniki, kwas nikotynowy.

Zastosowanie i działanie: Ważny środek odwadniający przy chorobach nerek, szczególnie przy ostrym i chronicznym zapaleniu nerek (środek działający na miąższ nerkowy; komórki miąższowe to komórki czynne). Nawłoć ma bezpośrednie działanie wzmagające wydolność nerek, co jest wykorzystywane w leczeniu skąpomoczu. Rutyna, kwercytryna i inne substancje zawarte w roślinie poprawiają ukrwie-nie nerek i żył kończyn dolnych.

Przyrządzanie i stosowanie: Ziele (Herba Soli-daginis): 2 LH jako zimny wyciąg. WLH: Solidago virgaurea (świeże kwiaty); spagyrik.

Termin zbioru: Od lipca do października.

Podobne prace

Do góry