Ocena brak

Nawałnik żółtopłetwy

Autor /Maksym44 Dodano /26.01.2012

Wygląd: Nieco większy od poprzedniego; długość ciała 18 cm. W przeciwieństwie do nawałnika burzowego szybuje często i w czasie lotu stopy z żółtymi błonami pławnymi wystają poza prosto przycięty ogon. Wfydaje się czasem, jakby ptak biegał po falach. W rzeczywistości zanurza on jedną lub obie stopy w wodzie, aby zahamować w locie, gdy wyśledzi jakąś potencjalną zdobycz.  

Środowisko: Gnieździ się kolonijnie w milionach sztuk na wyspach wokół Oceanu An-tarktycznego i jest jednym z niewielu ptaków, które przylatują do nas latem z południowej półkuli uciekając przed tamtejszą zimą. Rak otwartych oceanów, tylko wyjątkowo można go spotkać na wybrzeżu. Na lądzie ptaki ślizgają się na brzuchu pomagając sobie nogami i skrzydłami. Zagrożone bronią się plując w kierunku wroga wydzieliną żołądka, która jest podobna do tranu.

Lęgi: Jedno duże białe jajo złożone w rozpadlinie skalnej lub norze w ziemi. Wysiadywanie trwa ok. 40 dni. Okryte srebrzystosza-rym puchem pisklę przed wylotem i usamodzielnieniem się jest bardzo tłuste i o wiele cięższe od swoich rodziców. W dawnych, biedniejszych czasach młode ptaki suszono, przebijano sztyletem i używano jako świec do oświetlenia.

Pożywienie: Małe mątwy, rybki, małe skorupiaki, ślimaki zbierane z powierzchni wody. Potrafią także nurkować: na krótko, gdyż woda wypycha je jak korek. Są aktywne głównie o zmierzchu i nocą.

Podobne prace

Do góry