Ocena brak

Nauka prawa okresu pryncypatu

Autor /Donat Dodano /17.11.2011

W okresie pryncypatu działało 128 jurystów, około 30 z nich dostąpiło przywileju ius respondenti.

Podobnie jak w dobie republiki poświęcali się nauce prawa, a także dydaktyce.

Iuris civilis scientiam publice profiteri – publiczne nauczanie prawa cywilnego uważano za zaszczyt.

W I i II w. n.e. działały dwie szkoły prawnicze – Sabinianów i Prokulejanów. Sabinianie reprezentowali w prawie nurt postępowy, nowatorski, podczas gdy Sabinianie reprezentowali konserwatyzm i tradycjonalizm.

Twórcą szkoły prokelujanów – Proculus, napisał wysoko ceniony przez jurystów podręcznik Epistuale. Na uwagę zasługuje Celsusautor definicji prawa, który później stał na czele szkoły. Szkoła prokulejanów była słabsza liczebnie, miała mniej naukowych talentów.

Za założyciela szkoły Sabinianów uważa się Capito, a za właściwego twórcę Sabinusa. Do szkoły sabiniańskiej zalicza się także ucznia Iavolena–Salviusa Iulianusa – był wybitnym prawnikiem, jego dziełem były digesty w 90 księgach. Na uwagę zasługują także:

  • Pomponius – zajmował się nauką i nauczaniem, który w swoim dziele przedstawił historię rzymskiej jurysprudencji (enchiridion).

  • Gaius – był nauczycielem szkoły sabiniańskiej- napisał komentarz do ustawy XII tablic, do edyktów. Sławę zapewniły mu Instytucje – podręcznik rzymskiego prawa prywatnego w IV księgach.

W okresie późnego prawa klasycznego działali ostatni wielcy przedstawiciele jurysprudencji :

Podobne prace

Do góry