Ocena brak

Naskałka pełzająca

Autor /Leonid Dodano /14.02.2012

 

Wygląd: Zawsze zielona krzewinka tworząca rozległe kobierce; płożące się pędy mają długość do 50 cm, często korzenią się, są bujnie rozgałęzione, a ich gałązki bardzo cienkie i gęsto ulistnione. Sztywne liście mają bardzo krótkie ogonki, są przeważnie naprzeciwległe, do 7 mm długości i 2 mm szerokości, podłużne z zaokrąglonym wierzchołkiem i brzegiem wyraźnie podwiniętym, od spodu niebieskawobiałe z wystającym nerwem środkowym.

Małe różowe kwiaty stoją po 2-5 w szczytowych baldachach na zeszłorocznych pędach. Szypułki mają długość do 8 mm, przysadki są skórzaste, trwałe, takie same jak liście, tylko trochę mniejsze i bardziej spiczaste.

Działek kielicha 5, nie zrośniętych, lancetowatych i zabarwionych na czerwono. Korona szerokodzwonkowata i głęboko 5-dzielna, około 4 mm długości i 6 mm szerokości, odpadająca. Pręcików 5, krótszych od płatków korony i stojących w stosunku do nich międzylegle; pylniki nie mają wyrostków i otwierają się podłużną szparą na całej długości. Zalążnia górna.

Owocem jest 2-3-komorowa, kulista i czerwonawa torebka, do 4 mm szeroka i otwierająca się komorami; nasiona liczne.

Siedlisko: Unikająca wapieni roślina górska, rosnąca na krzemianach albo na butwinie, na suchych żwirowych rumowiskach i skalistych glebach albo na torfowiskach, często spotykana na bardzo eksponowanych miejscach; w Alpach na wysokościach 1500-3000 m n.p.m.

Rozmieszczenie: W Europie Północnej, Skandynawii i Szkocji oraz w położeniach wysokogórskich Francji, Pirenejów, Alp i Karpat Wschodnich i Południowych; także w Ameryce Północnej i północnej Azji.

Okres kwitnienia: Od czerwca do lipca.

Uwagi ogólne: Przyziemny wzrost tej krzewinki umożliwia jej przeżywanie w miejscach eksponowanych (zwłaszcza tam, gdzie pokrywa śnieżna jest zwiewana przez silne wiatry).

Podobne prace

Do góry