Ocena brak

Nasienie

Autor /liza Dodano /12.01.2012

Nasienie (sperma = coś co wytwarza). Plemniki nie są jedynym, chociaż dla zjawiska zapłodnienia najważniejszym składnikiem nasienia. Nasienie jest to ciecz ciągnąca SKĆ> lepka, o mlecznym zabarwieniu; ma ona charakterystyczny przenikliwy zapach kasztanów wywołany sperminą, substancją zawartą w wydzielinie gruczołu krokowego, która w ostudzonym nasieniu wypada w postaci tzw. kryształków sperminy.

Nasienie składa się z plemników i plazmy utworzonej przez wydzielinę szeregu gruczołów: najądrzy, baniek nasieniowodów, pęcherzyków nasiennych, gruczołu krokowego oraz gruczołów opuszkowo-cewkowych. Wiemy już dzisiaj, że wydzielina każdego z tych gruczołów ma określone zadanie. Wydzieliny te muszą stwarzać środowisko które by dawało plemnikom najlepsze warunki życia i chroniły przed możliwością uszkodzenia w drogach płciowych kobiecych. Główki plemników są bardzo odporne i mogą być wykazane w moczu jako twory silnie łamiące światło, czy w suchych pla-mach nasienia, które usztywniają bieliznę, jak krochmal; właściwości te mają pewne znaczenie dla medycyny sądowej. Na podstawie badań serologicznych można stwierdzić, czy chodzi o nasienie człowieka.

Ilość wytrysku wynosi około 3 do 3,5 ml, mieści się w nim 200 do 300 milionów plemników. Jeżeli brak jest plemników (azoospermia), wówczas oczywiście zapłodnienie nie może nastąpić; jeżeli brak jest wydzieliny gruczołów, wtedy plemniki nie mogą dotrzeć do swego miejsca przeznaczenia drogą normalną, ponieważ wydzielina jest niezbędna dla transportu plemników w czasie wytrysku.

Plazma nasienia natychmiast po wydostaniu się z dróg nasiennych do pochwy żeńskiej ulega ścięciu i przyjmuje konsystencję galaretowatą unieruchomiającą plemniki; dopiero po kilkunastu minutach staje się znów płynną, a zawarte w niej plemniki odzyskują możność ruchów. Wtedy dopiero można ocenić stopień ich żywotności lub też stwierdzić czy są martwe (nekrospermia). Każdy lekarz badający spermę powinien o tym pamiętać. Z tworów mikroskopowych oprócz plemników' nasienie zawiera między innymi składniki komórkowe pochodzące z jądra i dróg wyprowadzających jak komórki zluszczo-nego nabłonka, leukocyty czy limfocyty. Oprócz składników nieorganicznych w nasieniu znajdują się liczne składniki organiczne, jak węglowodan fruktoza zużywany przez plemniki w ich przemianie materii, kwas cytrynowy, wolne kwasy aminowe i białka, między innymi enzymy, które powodują ścinanie się a następnie upłynnianie nasienia.

Podobne prace

Do góry