Ocena brak

Narkotyki - LSD, kompot i inne

Autor /Franiooo Dodano /11.10.2011

Narkotyki czym one są ,że sięgamy po nie coraz częściej? Po narkotyki sięgają najczęściej ludzie młodzi. W większości jest to młodzież z tzw. rodzin patologicznych , gdzie rodzice nie interesują się dziećmi. Często sięgają po narkotyk aby utopić swoje żale i smutki ,zdarza się też ,że biorą z ciekawości .W trudnym okresie życia nastolatek ,buntuje się przeciw nakazom rodziców.

Odrzuca ich wartości , a rady traktuje jak próby ograniczenia wolności ,manifestuje swój bunt, szuka czegoś nowego .W rodzinach normalnych, często dość zamożnych młodzi ludzie biorą dla zabawy ,bo środowisko w ,którym przebywają też to robi, rzadziej bo nikt się nimi nie interesuje ,bo rodzice "prowadzą interesy". Narkomania zatacza w Polsce coraz szersze kręgi. Choć skala tego zjawiska jest trudna do określenia ,wiadomo na pewno ,że narkotyki są coraz bardziej dostępne i modne. Dziś młodzież wie na temat narkotyków dużo więcej niż 10 lat temu i nie zawsze ,jest to wiedza ,która może uchronić ją przed braniem. Ludzie sprzedający bogacą się bardzo i nie obchodzi ich życie innych ,bo w tym świecie chodzi tylko o pieniądze .

Ta tragedia zaczyna się od odurzania ,wchłaniania klei aerozoli ,rozpuszczalników ,od niewinnej marihuany lub od tzw. squna ,który jest narkotykiem "miękkim". Po jakimś czasie kolega proponuje coś lepszego mówi: "no spróbuj ,będzie fajnie ,będą halucynacje super ,łatwiej poderwiesz dziewczynę i znajdziesz kolegów" .Na imprezy zabierasz amfetaminę ,bierzesz extasy .Czujesz ,że jesteś super możesz zrobić wszystko, nikt cię nie powstrzyma. Następnym krokiem do uzależnienia to tzw. kwasik ,mieszanka LSD, amfetaminy i innych chemikaliów .Zaczynasz od słabego ,potem chcesz lepszej zabawy ,bierzesz mocniejszy. W końcu wszystko jest dla ciebie za słabe ,sięgasz po strzykawkę .Narazie masz pieniądze ,ale one nie są wieczne. Więc kupujesz narkotyk mocny i tani ,tzw. "kompot" . Mało ludzi wie ,że kompot jest specjalnie zakażony HIV.

I tak właśnie kończy się twoje życie ,bo musisz brać ,a choroba niszczy twój organizm. Niestety nie zauważyłeś ,że przez czas twojego ćpania rodzina przestała cię obchodzić ,nauka przestała dla ciebie istnieć, koledzy i koleżanki źle na ciebie patrzą ,nikt nie chce z tobą przebywać .

Jeden z uzależnionych przebywający po raz trzeci na oddziale odwykowym mówi ,że ... "przebudzenie jest bardzo przykre. Dokucza ból mięśni ,głowy ,a całym ciałem wstrząsają dreszcze. Kolejny raz próbuję walczyć sam z sobą. Dotychczas narkotyk był silniejszy ode mnie. Jestem tylko człowiekiem. Chociaż coraz częściej mam w tej sprawie wątpliwości."

Różne są reakcje po użyciu narkotyków. Sygnałami ostrzegawczymi są: niedbały wygląd ,depresje ,zmęczenie ,agresja ,bunt ,pogorszenie stosunków z rodziną ,wyników w nauce ,zmiany w sposobie odżywiania ,zmiana czasu snu. Zaczerwienienie oczu ,zakatarzony nos ,kaszel (bez przeziębienia) ,zapach chemii wskazują na odurzanie się. Wskazówką są też: plastykowe rurki ,fajki ,bibułki ,ampułki i fiolki po lekach ,tabletki ,pocięte folie ,strzykawki ,igły ,ślady po nakłuciach na ciele. W takich przypadkach zaniepokojeni opiekunowie powinni jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ,zrobić analizę moczu podejrzanego o branie narkotyku ,a w przypadkach groźnych zaburzeń świadomości specjalista od detoksykacji podaje kroplówkę lub reanimuje pacjenta.

Proces zaprzestania narkotyzowania się jest bardzo ciężki , jest zależny od stopnia zawansowania ćpuna ,najczęściej polega na dostarczaniu organizmowi coraz mniejszych i mniejszych dawek. Narkoman nawet po takim odwyku dalej jest bardzo podatny na narkotyk ,najczęściej zaawansowany ćpun jest upośledzony .Po narkotykach do wciągania odklejają się płaty mózgu powodując np. paraliż jakiejś części ciała lub też

poważne uszkodzenie mózgu. Ale niestety większość narkomanów jest nosicielami HIV lub AIDS ,chorób które prowadzą najczęściej do śmierci. Narkoman często kończy w hospicjum i w plastykowym worku.

Tym czasem odpowiednie postępowanie rodziców ,nauczycieli może uchronić dzieci przed nałogiem. Najważniejszy jest dom rodzinny ,gdy rodzice uczą dzieci odróżniać dobro od zła ,uczą jak żyć według zasad wiary katolickiej ,sami są przykładem zachowania godnego naśladowania ,to łatwiej jest im rozwiązywać konflikty. Dzieci muszą mieć spokojny ,bezpieczny dom ,w którym są kochane i akceptowane ,co umacnia ich poczucie wartości i pomoże w przyszłości odmówić propozycją brania narkotyków.

Silne wsparcie rodzinne ,zaufanie ,wychowanie według zasad uczciwości ,sprawiedliwości i poszanowania dla innych ,daje dziecku solidną podstawę do życia ,uczy jak podejmować słuszne decyzje i nie podlegać złym wpływom innych. Młody człowiek musi użyć prawdziwych argumentów mówiąc: "nie biorę bo nie chcę" i nie wdawać się w dyskusje ,musi być przekonany ,że ludzie ,którzy biorą narkotyki ograniczają swoje szanse na przyszłość ,ryzykują ,że stanie się coś złego ,wpadną w nałóg ,zniszczą zdrowie ,o które każdy człowiek ma obowiązek dbać.

"Narkotyki zażywasz przegrywasz" to hasło jest dowodem na to ,że na zażywanie narkotyków niema społecznego przyzwolenia ,a organy prawne nakładają sankcje karne na wytwarzanie ,przerabianie ,nakłanianie do zażywania ,sprzedaż i posiadanie narkotyków.

Podobne prace

Do góry