Ocena brak

Naparstnica zwyczajna

Autor /Sergiusz192 Dodano /18.01.2012

Bylina o korzeniu palowym i różyczce jajowatolancetowatych liści. Wzniesiona łodyga ma liście naprzemianległe, siedzące, tego samego kształtu co liście odziomkowe. W kątach górnych liści znajdują się duże, dzwonkowate, jasnożółte kwiaty, wewnątrz brunatno znaczone. Owocem jest torebka. Gatunek ten rośnie w Europie, w lasach, na polach, na kamienistym podłożu od nizin po góry. Łatwy do uprawy w ogrodach i często zadomawiający się.

Zbiera się ręcznie liście (Folium Digitalis grandiflorae) kilka razy rocznie, zawsze w dzień słoneczny. Suszy się je osobno, możliwie szybko, w cieniu. Przechowuje się w miejscu suchym i ciemnym, najdłużej przez rok. Liście stanowią surowiec do otrzymywania kardenolidów (purpureaglikozydy i lanatozydy), które są ważnymi lekami nasercowymi. Ze względu na dużą toksyczność muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. W dawkach leczniczych kardenolidy regulują pracę serca. Są używane w postaci tabletek, zastrzyków lub czopków zawierających substancje wyizolowane z naparstnicy, stabilizowane i standaryzowane zależnie od potrzeb kardiologii.

Obecnie naparstnicy zwyczajnej nie uprawia się polowo, chociaż uprawa jej jest bardziej opłacalna niż naparstnicy purpurowej (D.purpurea) i naparstnicy wełnistej (D.lanata), które nie są bylinami.

Okres kwitnienia:

VI-VII

Zbiór liści:

VI-IX

Podobne prace

Do góry