Ocena brak

Naparstnica purpurowa

Autor /Sergiusz192 Dodano /18.01.2012

Roślina dwuletnia o wysokiej, wzniesionej łodydze zakończonej pięknym gronem jasnopurpurowych kwiatów. W pierwszym roku tworzy różyczkę liści, w drugim - łodygę kwiatostanową. Kwiaty są duże, dzwonkowate, purpurowe lub białe, wewnątrz z ciemnopurpurowymi plamkami. Owocem jest torebka. Ten europejski gatunek rośnie na łąkach śródleśnych i polanach, zwłaszcza w rejonie górskim. Jest to również bardzo ceniona roślina ozdobna, często uprawiana w ogrodach; stanowiska naturalne są pod ochroną; dla celów farmaceutycznych uprawia się tę naparstnicę na plantacjach.

Zbiera się liście (Folium Digitalis purpureae), które zrywa się lub ścina w pierwszym i drugim roku uprawy, w dni pogodne i suche. Wilgotność suchych liści powinna być jak najniższa (ok. 3%), aby substancje czynne nie uległy rozkładowi enzymatycznemu. Najpierw pozostawia się liście w temperaturze otoczenia na 24 godziny, aby zwiędły, a następnie umieszcza w suszarni w temperaturze 70-90°C. Surowiec zawiera glikozydy nasercowe: purpureaglikozydy A i B zdolne do rozkładu. Zawierające je leki można stosować tylko pod kontrolą lekarza.

Przepisywane są w przypadku niewydolności męśnia sercowego, przyśpieszonego rytmu serca, nieprawidłowej lub niewystarczającej pracy serca, jak również w przypadku jego hypertrofii. Glikozydy tej naparstnicy zwiększając przepływ krwi działają również moczopędnie. Ze względu na to, że glikozydy naparstnicy purpurowej kumulują się w mięśniu sercowym, w Polsce zastąpiono ją całkowicie naparstnicą wełnistą.

Okres kwitnienia:

VI-VIII

Zbiór liści:

VIII

Zbiór liści w drugim roku:

VI-VIII

Podobne prace

Do góry