Ocena brak

Nandina

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Nandina, spokrewniona z krzewami berberysu, jest to pionowo rosnąca, wiecznie zielona roślina, której początkowo czerwonawo-brązowe liście nabierają purpurowego odcienia podczas jesiennych ochłodzeń. Chociaż jej kwiaty mogą osiągać długość nawet 30 cm, roślina ta hodowana jest ze względu na atrakcyjne, zmieniające barwę liście. Gatunek ten pochodzi z Indii oraz wschodniej Azji. Jednak od początku XIX wieku największą popularnością cieszył się w japońskich ogrodach. Rozwijając się w podobny sposób jak bambus, doskonale pasował do stylu japońskiego ogrodnictwa. W mieszkaniu będzie się dobrze rozwijał, jeśli zapewnimy mu dużo wody, chroniąc jednocześnie przed przeciągami i bezpośrednim działaniem słońca. Prezentowana tutaj, gęstsza i mająca szersze liście, odmiana N.d.'Firepower' ma żółtozielone listowie, nabierające zimą ognistego zabarwienia.

Roślina, która dojrzała w dobrych warunkach podczas długiego, gorącego lata, przetrwa wszelkie niedogodności zimowej pogody.

W ogrodzie zapewniamy dużo jasnego światła, nie wystawiając na bezpośrednie działanie południowego słońca. Osłaniamy przed zimnym wiatrem, który może postrzępić liście.

Podlewać należy obficie, zwłaszcza latem, odczekując, aż powierzchnia podłoża zrobi się sucha. W okresie od późnego października do połowy marca roślinom w doniczkach wystarczy umiarkowane podlewanie.

Ta wytrzymała roślina nie wymaga dodatkowego nawilżania.

Świeżo przesadzone okazy przez rok w ogóle nie wymagają nawożenia. Dorosłą nandinę należy nawozić co miesiąc w okresie wzrostu. Nadmiar azotu może spowodować blaknięcie liści.

Uprawiamy w ziemi ilastej, dodając do niej do 1/4 objętości dobrze zbutwiałego kompostu oraz wolno działający nawóz, by przez dłuższy czas roślina była dobrze odżywiana. Na wiosnę przesadzamy i rozsadzamy nazbyt zagęszczone okazy.

Usuwamy uszkodzone liście, ucinając je przy nasadzie. Mocno przycinając latem najstarsze łodygi, stymulujemy rozrost młodych.

GDY ZAUWAŻYSZ

Silne wiatry Uszkodzone przez wiatr liście wysychają, stają się kruche i łamliwe. Należy zadbać, by nandina rosła w miejscu osłonientym od wiatru. Usuwaj wszelkie uszkodzone pędy. Zbyt silne światło może spowodować blaknięcie i więdnięcie liści.

Do góry