Ocena brak

Nagółka jarzębolistna

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Tropikalna H.arifolia jest paprocią o intensywnie zielonych liściach, długości 5-13 cm, o gładkiej powierzchni. Dojrzałe rośliny mają ich dwa rodzaje: zarodnionośne i jałowe. Te ostatnie rosną na krótkich łodyżkach; pierwsze mają na spodzie zarodnie (sporangia), które wyglądają jak kupki rdzawych punkcików.

Wymaga temperatury powyżej 15°C. Najlepiej rośnie, jeżeli w nocy średnia temperatura wynosi 17°C, a w czasie dnia od 24 do 26°C.

Dla dobrego rozwoju musimy zapewnić roślinie jasne, niebezpośrednie lub przefiltrowane światło.

Ziemia musi być wilgotna, ale nie mokra. Jeśli temperatura jest niższa od optymalnej, powierzchnia kompostu powinna przeschnąć przed kolejnym podlewaniem.

Wymaga wysokiej wilgotności, najlepiej w terrarium lub "ogrodzie butelkowym". Inaczej trzeba ją spryskiwać letnią, odwapnioną wodą, a doniczkę umieścić na tacy z kulkami absorpcyjnymi.

Dorosłe rośliny nawozimy dwa razy w roku, na wiosnę i latem, używając nawozu o 50% stężeniu.

Wiosną przesadzamy ukorzenione rośliny do mieszanki równych części odwapnionego kompostu na bazie gliny, piasku i torfu, z dwiema łyżkami mączki kostnej na 3,5 litra mieszanki.

Roślina rozmnaża się przez zarodniki. Usuń liść z zarodniami i umieść go na papierze. Gdy po kilku dniach zarodniki oddzielą się, posiej je w wilgotnym, wyjałowionym kompoście. Przykryj i trzymaj w jasnym miejscu, w 20-26°C. Zwilżaj destylowaną wodą. Po 2-3 miesiącach pojawią się przedrośla. Gdy osiągną wysokość 6 mm, trzeba je przerywać. Po 9 miesiącach roślina nabiera cech paproci. Kiedy osiągnie 2,5 cm, ponownie przerwać i uprawiać bez przykrycia.

GDY ZAUWAŻYSZ

Roślina nie lubi chemicznych oprysków. Szkodniki próbój zwalczać naturalnymi metodami i dopiero w ostateczności stosuj insektycydy.

Do góry