Ocena brak

Naczynia krwionośne

Autor /ashley Dodano /18.01.2012

Naczynia krwionośne ustroju służą nic tylko do przewodzenia krwi w zamkniętym układzie cew. Celowi temu służą wyłącznie większe, makroskopowo widoczne naczynia krwionośne. Najdrobniejsze natomiast, mikroskopowe ich rozgałęzienia, naczynia włosowate (rasa capillańa) mają ścianę prz puszczalną, która umożliwia wymianę substancji chemicznych i komórek krwi. Z naczyń większych służących tylko do przewodzenia krwi tętnicami (arteriae l) nazywamy wszystkie naczynia, które bez względu na fizjologiczny skład krwi wiodą krew z serca do narządów ciała; żyłami (venae) nazywamy naczynia, które odprowadzają krew z narządów do serca, również niezależnie od fizjologicznego składu krążącej w nich krwi.

Na zwłokach tętnice mają postać białawych cew i zazwyczaj nie zawierają krwi, gdyż z ostatnim uderzeniem serca krew zostaje wtłoczona do naczyń włosowatych. Przekroje tętnic zieją, to znaczy, że światło ich jest otwarte. Za życia tętnice mają postać cew różowawych, kurczliwych i sprężystych, rozszerzających się i zwężających wraz z uderzeniami serca. Te ruchy tętnic zwiemy tętnieniem (pulsatio) i od tego też pochodzi ich nazwa. Sprężystość swą tętnice zawdzięczają znacznej ilości tkanki łącznej sprężystej, znajdującej się w ich ścianach, kurczliwość — obfitej tkance mięśniowej.

Żyły w porównaniu do tętnic mają znacznie cieńsze ściany i też na zwłokach widzimy, że w przekroju poprzecznym ich światło zapada się. Na zwłokach zawierają one krew, która prześwieca przez ścianę naczynia i nadaje żyłom barwę sinawą. Za życia żyły mają również zabarwienie sinawe, różniąc się tym od tętnic, zarówno jak tym, że nic tętnią. Mięśniówką ich ścian jest słabsza niż w ścianach tętnic, a włókna sprężyste występują mniej licznie niż klejodajne.

Tętnice i żyły połączone są z sobą siecią naczyń włosowatych.

Podobne prace

Do góry