Ocena brak

Naczynia i nerwy warg

Autor /sara Dodano /06.01.2012

Unaczyriienie tętnicze warg pochodzi z tętnic wargowych. górnej i dolnej, które są gałęziami tętnicy szczękowej zewnętrznej. Prawe i lewe tętnice wargowe zespalają się z sobą. Leżą one po stronie wewnętrznej mięśnia okrężnego i zazwyczaj wyczuwamy ich tętnienie. Przy uderzeniu lub upadku na usta tętnica może być uszkodzona zębami i silnie krwawić, czego niejednokrotnie nie dostrzega się od zewnątrz.

Żyły wargowe należą do zakresu żyły twarzowej przedniej, a częściowo za pośrednictwem żył podbródkowych do zakresu żyły szyjnej przedniej. Ponieważ żyła twarzowa przednia za pośrednictwem żyły kątowej i żyły ocznej łączy się z zatoką jamistą opony twardej mózgowia, sprawy ropne tą drogą mogą przenikać do zatoki  wywoływać zapalenie opon mózgowych.

Naczynia chłonne wargi górnej prowadzą do węzłów chłonnych podżuchwo-wych i szyjnych głębokich górnych; z wargi dolnej uchodzą tam również naczynia podśluzowe, natomiast podskórne dążą do węzłów podbródkowych.

Nerwy ruchowe mięśniówki warg pochodzą z nerwu twarzowego; przy porażeniu nerwu twarzowego zwisa kąt ust i wycieka ślina. Gałązki czuciowe warg są gałązkami nerwu trójdzielnego; wargę górną zaopatrują rozgałęzienia nerwu podoczodołowego wargę dolną — gałązki nerwu bródkowego do kątów ust dochodzą gałązki obu tych nerwów, jako też nerw policzkowy, a czasami również i gałązki nerwu usznego wielkiego ze splotu szyjnego. Wszystkie te gałązki krzyżują się w kątach ust; również nerwy obu stron krzyżują się w linii pośrodkowej obu warg. Gruczoły warg, tak samo jak policzków, zaopatrzone są przez układ współczulny i włókna przywspółczulne nerwu językowo-gardłowego.

Podobne prace

Do góry