Ocena brak

Naczynia i nerwy otrzewnej

Autor /amanda1 Dodano /10.01.2012

Otrzewna ścienna odżywiana jest przez gałęzie pochodzące z tętnic zaopatrujących ściany brzucłia i ściany miednicy; otrzewna trzewna przez gałęzie oplatające dany narząd. W tkance podsurowiczej tętnice tworzą sieć podsurowiczą, widoczną gołym okiem; od sieci tej drobne naczyńka dochodzą do błony surowiczej, gdzie powstaje drobna właściwa sieć tętnicza.

Żyły zstępują do tkanki podsurowiczej i łącząc się z sobą uchodzą do większych pni żylnych przebiegających w tej warstwie.

Naczynia chłonne znajdują się zarówno w tkance podsurowiczej, jak i we właściwej błonie surowiczej.

Nerwy otrzewnej ściennej pochodzą z dolnych nerwów międzyżebrowych (VII—XII) oraz z n. biodrowo-podbrzusznego i n. biodrowo-pachwinowego splotu lędźwiowego. Otrzewna przepony zaopatrzona jest przez gałązki końcowe (rami phrenici) n. przeponowego splotu szyjnego. Otrzewną trzewną i krezki zaopatrują nerwy trze w.

Otrzewna ścienna jest wrażliwa na ból pod wpływem bodźców mechanicznych (np. dotyku); bodźce te nie wywołują podobnych wrażeń, jeśli chodzi o otrzewną trzewną (lub narządy, które pokrywa) i krezkę. Tak np. przecinanie wątroby, żołądka czy jelit nie wywołuje bólu (pewne zmiany w ścianie jelita, jak np. w zatruciu ołowiem, wrzody itd. są odczuwane). Natomiast trzewa czy otrzewna trzewna, tak samo jak krezki, są wrażliwe na rozciąganie, które napina sploty nerwowe w ścianie narządów czy też nerwy w krezce. Sieć większa jest niewrażliwa.

Podobne prace

Do góry