Ocena brak

Naciągnięcia mięśnia

Autor /gregory Dodano /03.12.2013

Naciągnięcie mięśnia jest to uszkodzenie małej ilości włókien mięśnia lub ścięgna. W pierwszych 2-3 dobach po urazie leczenie polega na unieruchomieniu kończyny w opatrunku uciskowym z bandaża i waty (kokon). Kończyna powinna być uniesiona ponad poziom serca.

W celu zmniejszenia krwawienia w miejscu urazu należy stosować 10-minu-towe okłady z lodu. Wykonuje się je co 2 godziny.

W ciągu pierwszych dni po urazie ćwiczenia lecznicze ograniczają się tylko do ćwiczeń czynnych kończyn nie objętych unieruchomieniem oraz ćwiczeń oddechowych. Wszelkie ćwiczenia uszkodzonej kończyny są przeciwwskazane.

Pełne unieruchomienie powinno trwać 7-10 dni po urazie. Pod koniec tego okresu, w celu niedopuszczenia do znacznego zmniejszenia siły mięśni unieruchomionej kończyny, podejmuje się ćwiczenia izometrycznych napięć tych mięśni bez wywoływania bólu.

Rozpoczyna się także ćwiczenia czynne z maksymalnym obciążeniem symetrycznej kończyny zdrowej (ćwiczenia kontralateralne), które trzeba wykonywać do pełnego zmęczenia, 4 razy dziennie. Ćwiczenia te opóźniają zanik mięśni unieruchomionej kończyny.

W celu przeciwdziałania zanikowi mięśni wskazane są też ćwiczenia polegające na wykonywaniu 4 razy dziennie ćwiczeń czynnych z maksymalnym oporem stawów uszkodzonej kończyny, wolnych od unieruchomienia (ćwiczenia ipsilateralne).

Po 10-dniowym okresie całkowitego unieruchomienia następuje okres unieruchomienia względnego, kiedy to uszkodzona kończyna przez większą część dnia jest unieruchomiona w ortezie lub łusce gipsowej. Kilkakrotnie w ciągu dnia podejmuje się ćwiczenia czynne w odciążeniu stawów uszkodzonej kończyny, następnie ćwiczenia czynne wolne bez wywoływania bólu. Bezpośrednio po ćwiczeniach stosuje się 20-minutowe okłady z lodu na miejsce urazu. Po upływie około 3 tygodni od urazu rozpoczyna się ćwiczenia czynne z oporem uszkodzonego mięśnia oraz pełne obciążanie kończyny.

 

Podobne prace

Do góry