Ocena brak
Na czym polega terapia mowy?
W terapii mowy należy wziąć pod uwagę zarówno elementy psychologii, jak i logopedii. Pacjenci borykają się z różnymi problemami, jednak jąkanie się jest najczęstszą dolegliwością u zgłaszających się na terapię mowy. W tym szczególnym przypadku celem terapii jest nauczenie pacjenta płynnego wysławiania się.
Osiąga się to w trzech etapach: po pierwsze należy przywrócić płynność wymowy w warunkach klinicznych w obecności terapeuty; po drugie trzeba tę płynność utrzymać w innych warunkach; po trzecie należy zdolność płynnego mówienia zachować we wszystkich sytuacjach.
Aby do tego doprowadzić, terapeuta stara się ustalić psychologiczne przyczyny tego zaburzenia i w tym celu poznaje pochodzenie pacjenta, jego osobowość, nadzieje, postawy, osiągnięcia i obawy. Ważne jest także, by pomóc pacjentowi w konkretnych problemach, jakie są związane z jąkaniem się. Można to osiągnąć, unikając sytuacji czy słów, które kojarzą się z jąkaniem i stymulować rozwój pozytywnego podejścia, dzięki któremu pacjent będzie w stanie stawić czoło swemu problemowi, zamiast starać się go ukryć. W wyniku tych działań zmniejszy się zdenerwowanie pacjenta, kiedy już zdarzy mu się zająknąć. Poprawa może nastąpić dzięki zwolnieniu tempa wypowiedzi pacjenta lub opanowaniu umiejętności robienia przerw podczas mówienia. Skuteczność tej terapii określić można niemal natychmiast po jej zakończeniu.
Podobne prace
-
Na czym polega neurologiczne podejście (reorganizacja funkcji) do terapii chorych z afazją?
-
Scharakteryzuj zadania przedlekcyjne (planujące) w modelu podającym. Na czym polega ich związek z prowadzeniem lekcji
-
Na czym polegał zbrodniczy charakter systemów totalitarnych na przykładzie ZSRR, III Rzeszy i Włoch.
-
Na czym polega praca logopedy?