Ocena brak

Na czym polega koordynacja ruchowa?

Autor /Stan Dodano /31.01.2012

Wszystko, co robimy, czy dotykamy nosa, spacerujemy czy wykonujemy ćwiczenia akrobatyczne, jest uzależnione od niesłychanie skomplikowanego systemu koordynacji obejmującego mięśnie, mózg i układ nerwowy.

Kiedy nasze mięśnie współpracują z sobą, dzięki czemu ruszamy się i działamy efektywnie, mówimy, że mamy dobrą koordynację ruchową. Ludzie szczycący się tą cechą, jak na przykład sportowcy, sprawiają wrażenie, że płynne wykonywanie wszystkich czynności przychodzi im bez wysiłku. Jednak koordynacja nie jest potrzebna wyłącznie w czasie zawodów. Musi towarzyszyć każdemu, nawet najmniejszemu, ruchowi naszego ciała.

Weźmy na przykład pod uwagę takie czynności, jak podciąganie rękawa czy picie z filiżanki.
Kiedy opanujemy te umiejętności, nie musimy już o nich myśleć w trakcie ich wykonywania. Jednakże, chcąc zrobić nawet najprostszy ruch, musimy najpierw zdawać sobie sprawę z usytuowania poszczególnych części ciała w przestrzeni. Informacje potrzebne do narysowania takich „mentalnych map" uzyskujemy z oczu, mechanizmu równowagi mieszczącego się w górnym uchu i ze skóry. Dodatkowo narządy czuciowe w mięśniach i stawach informują nas o swojej pozycji i stanie.

Do góry