Ocena brak

Muzyka w miastach

Autor /KonstancjuszII Dodano /08.04.2013

Około r. 1300 Pary ma sto tysiecy mieszkanców. Wiele miast rozrasta sie do granicmoliwosci, a zwamy, e moliwosci te były bardzo ograniczone. Miasta budowano wformie koła czy owalu zamknietego murami. Ulice były waskie, zle oswietlone, chodzili ponich nie tylko mieszkancy, ale i kury czy swinie.

Nieczystosci wyrzucano wprost na ulice,epidemie byty oczywiscie nieuniknione. Na wszystkie cztery strony swiata wyrastały bramy,na placu w srodku miasta znajdowały sie kosciół i ratusz. Miasta stanowiły dla okolicznejludnosci wielka atrakcje; mieszczanin był człowiekiem wolnym, gdy chłopi jeszcze przez całewieki naleeli do kogos.

Mieszczanie byli chronieni przez prawo, wiazali sie z miastem, alete i z niego korzystali, stawali sie bogaci, ju same ubiory swiadcza o zbytku i przepychumieszczan. Ponad miastem panowały wiee kosciołów, olbrzymich w porównaniu do miast,których obszar był kilkadziesiat razy mniejszy od dzisiejszych miast srednich.

Kosciół i yciestanowiły w tym czasie jednosc. Kosciół dominuje równie w muzyce. Muzyka grajkówmiejskich zrazu jest tepiona, w koncu pojawia sie jako swieckie dopełnienie chóralnej muzykikoscielnej. Pojawiaja sie równie formy instrumentalno-wokalne, z wolna dopuszczane te domuzyki religijnej.

Podobne prace

Do góry