Ocena brak

Muzyka renesansu

Autor /KonstancjuszII Dodano /08.04.2013

Humanizm i renesans (odrodzenie) nawiazały do sredniowiecza i antycznej greckiej teorii.Powoływano sie chetnie na muzyke antyczna, ale jej przecie nie znano. Twórcom renesansuchodziło przede wszystkim o nobilitacje sztuki. Wydoskonalono technike imitacji ikontrapunktu w formach, które kultywowano z niebywałym zapałem (msza, motet). Były toformy muzyki religijnej, a obok nich pojawiły sie jako formy swieckie madrygał czy chanson.

Od wokalnej polifonii trzygłosowej wiodła droga do weneckiego stylu polichóralnego.Pojawiła sie te muzyka instrumentalna, nowe instrumenty stanowiły oparcie dla nowychkoncepcji fakturalnych. Wynalazek druku muzycznego przyczynił sie do pewnejpowszechnosci muzyki, odtad typowej dla tej sztuki - w przeciwienstwie do dziel malarstwaczy architektury, dzieł jednorazowych i niepowtarzalnych.

Wytwarzaja sie style i szkoły,których przedstawiciele zajmuja sie rozwinietymi przez siebie typami muzyki. Inny rodzajmuzyki reprezentuje np. polichóralna muzyka wioska, inny muzyka angielska wirginalistów.W tej wielosci tkwiła ogromna siła: tu mamy zalaki nowego poczucia harmonicznego, któreprowadziły w nastepnych latach do wielkich poszukiwan w dziedzinie jezyka dzwiekowego.

Podobne prace

Do góry