Ocena brak

Murraja wiechowata

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Muraja - spokrewniona z cytryną - jest krzewem o ładnym kształcie, który pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Ma ładne, białe, pachnące kwiaty, które pojawiają się z przerwami przez cały rok, o ile panuje odpowiednio wysoka temperatura.Tą rośliną o kształtnych, wiecznie zielonych, błyszczących liściach możemy ozdobić chłodną werandę. Zapach jej kwiatów przypomina pomarańcze. Liście też mają przyjemny aromat. Roślina łatwo się dostosowuje i dlatego można ją w czasie kwitnienia przenieść do salonu, a potem wynieść do chłodnego miejsca, gdzie się zregeneruje. Okazy w doniczkach czasem wydają czerwone, błyszczące owoce. Uprawa w donicy ogranicza rozmiary tego krzewu do 1,2 m. Hodowany w bardzo dużej doniczce, np. połowie beczki, osiąga rozmiary nawet do 2 m.

Aby muraja zakwitła zimą, potrzebna jest minimalna temperatura 18°C i odpowiednia ilość światła. W innym wypadku trzymamy roślinę w temperaturze 13-15°C w zimie, a w lecie, gdy jest powyżej 21°C, zapewniamy jej dobrą wentylację. W rejonach o łagodnym klimacie muraja może być latem wyniesiona w osłonięte miejsce na zewnątrz domu.

Potrzebuje dużo światła. Odpowiedni jest półcień lub pełne słońce, ale w lecie chronimy ją przed jego promieniami w środku dnia.

W okresie aktywnego wzrostu dostarczamy roślinie dużo wody. Przed kolejnym, obfitym podlewaniem powierzchnia kompostu powinna jednak przeschnąć. Nio wolno dopuścić do całkowitego przesuszenia korzeni. W zimie, przy niższych temperaturach, ograniczamy ilości podawanej wody.

Muraja potrzebuje wysokiego poziomu wilgoci. Zwyczajowe zrzucanie liści można ograniczyć, przez regularne spryskiwanie. Ustawiamy roślinę na podstawce z kulkami absorpcyjnymi, tak by korzenie nie stały w wodzie.

Nawozimy w okresie wzrostu, raz na dwa tygodnie, zwykłym nawozem do roślin doniczkowych.

Muraję przesadzamy każdej wiosny do łatwo przepuszczalnego kompostu na bazie gliny.

Duże okazy można zimą mocno przyciąć. Wybieramy węzeł na wysokości 20 cm od podstawy rośliny.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączliki zauważymy jako białe chmurki, gdy poruszymy zaatakowaną rośliną. Szkodniki gromadzą się na spodniej stronie liści i trudno temu zapobiec.

Podobne prace

Do góry