Ocena brak

Murówka tyrreńska

Autor /Gonzo Dodano /12.01.2012

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae)  

Wygląd: krępa, silnie zbudowana jaszczurka o stosunkowo dużej głowie i długim ogonie. Grzbiet szarobrązowy lub brązowy, u samców często zielonawy. Pokrywają go zazwyczaj czarne plamy, a z obu stron obrzeża jaśniejszy, plamisty pasek. Nieznacznie ciemniejsze boki ciała pokrywa rysunek złożony z żółtych, zielonkawych i czarnych plam. Brzuch białawy, żółty, pomarańczowy lub czerwony, zwykle z nielicznymi ciemnymi plamami. Samice mają zazwyczaj pozbawiony plam, brązowy środek grzbietu, obrzeżony z obu stron jasnym paskiem, który może przechodzić aż na ogon. Ich brązowawe, zwykle ciemno plamiste lub siatkowate boki są również od strony brzucha obwiedzione jasną smugą. Całkowita długość ciała 200-250 mm.

Występowanie: Korsyka, Sardynia i pobliskie, małe wysepki.

Środowisko: zasiedla przede wszystkim bardzo suche biotopy, gdzie żyje wśród gruzowisk, na miedzach, zarośniętych, kamienistych stokach i w uprawach rolniczych. W górach występuje zwykle na średnich wysokościach, ale spotykano ją również na wysokości 1800 m n.p.m.

Tryb życia: murówka tyrreńska przebywa przede wszystkim na ziemi. Niekiedy występuje bardzo licznie. W sen zimowy, trwający od października do przełomu lutego i marca, zapada w kryjówce, którą może być nora gryzonia, ziemna jama lub szczelina pod skałami.

Rozród: kopulacja odbywa się w kwietniu. Złoże, składające się z 6-12 jaj, samica umieszcza w ukryciu w wilgotniejszym miejscu.

Pokarm: szarańczaki, chrząszcze, pająki.

Podobne prace

Do góry