Ocena brak

Murówka peloponeska

Autor /Gonzo Dodano /12.01.2012

Rodzina jaszczurkowale (Lacertidae)

Wygląd: duża, silna, charakterystycznie ubarwiona murówka. Samce mają masywną gtowę i brązowawą lub zielonawą podstawową barwę ciała. Grzbiet bywa zupełnie pozbawiony rysunku barwnego bądź jego środkiem może ciągnąć się delikatna linia lub też pokryty jest ciemnymi plamami. Boki są przeważnie ciemnoplamiste. Ponad nasadami przednich nóg znajdują się duże niebieskie plamy, które u wielu osobników przechodzą również na boki ciała. Dolna strona głowy, szyja i brzuch są białawe lub intensywnie pomarańczowe. Zazwyczaj brązowawo ubarwione samice odróżniają się od samców dzięki zdecydowanym jasnym i ciemnym podłużnym smugom i często ciemniejszym bokom. Całkowita długość ciała prawie 250 mm, często nawet więcej.

Występowanie: Peloponez.

Środowisko: głównie suche, silnie nasłonecznione stanowiska. Żyje w pełnych kryjówek zaroślach, w zdziczałych uprawach oliwek i w zakrzaczonych, kamienistych miejscach. Murówka peloponeska przebywa chętnie w obrębie osiedli ludzkich oraz w ruinach budowli antycznych.

Tryb życia: charakteryzujące się jaskrawymi barwami samce są w stosunku do siebie bardzo wojownicze i często się gryzą. Gdy spotkają się, po próbach wzajemnego zaimponowania sobie, dochodzi do zajadłego kąsania się, po czym słabszy samiec ratuje się szybką ucieczką. Gdy to mu się nie uda, zostaje często poważnie okaleczony.  

Pokarm: owady i inne stawonogi.

Podobne prace

Do góry