Ocena brak

Murówka hiszpańska

Autor /Gonzo Dodano /12.01.2012

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae)

Wygląd: mala, smukła jaszczurka o spiczastym pysku, spłaszczonym tułowiu i umiarkowanie długim ogonie. Przeważnie brązowy lub szarobrązowy, rzadziej zielonawy grzbiet może pokrywać ja-sno-ciemny plamisty lub siatkowaty rysunek. Środkiem grzbietu ciągnie się ciemniejsza linia i (głównie u samic) wyraźne, jasne i ciemne podłużne smugi. Boki ciała zwykle ciemniejsze od grzbietu, pokryte wieloma jasnymi cętkami. Brzuch białawy, żółtawy, bla-doczerwonawy lub czerwony, zwykle jasne podgardle pokrywają delikatne czarne punkty. Młode murówki hiszpańskie mogą mieć niebiesko ubarwiony ogon. Całkowita długość ciała 180-200 mm.

Występowanie: Półwysep Iberyjski, południowa Francja i północno-zachodnia Afryka,

Środowisko: zasiedla przede wszystkim suche, porośnięte luźną roślinnością obszary skaliste do wysokości 1800 m n.p.m. Często przebywa w najbliższym sąsiedztwie wsi. W niektórych miejscach powinna żyć również na grubych pniach drzew.  

Tryb życia: przy ciepłej pogodzie aktywna przez cały dzień. W niektórych okolicach jest zdumiewająco liczna. W sprzyjających klimatycznie rejonach nie zapada w sen zimowy. Bardzo często występuje wspólnie z murówką zwyczajną i oboma gatunkami piaskarek - algierską i hiszpańską.

Pokarm: murówka hiszpańska żywi się głównie owadami, takimi jak muchy, motyle, szarańczaki i larwy świerszczy. Zjada również pająki, stonogi i pareczniki. Ofiarę chwyta pewnie drobnymi ząbkami i rozgniata za pomocą szczęk. Na koniec ustawia ją prawidłowo do połykania, ocierając bocznymi ruchami głowy o podłoże i pozbywając się w ten sposób obcych cząstek zaśmiecających pysk.

Podobne prace

Do góry