Ocena brak

Murówka egejska

Autor /Gonzo Dodano /12.01.2012

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae)

Wygląd: średniej wielkości, smukła jaszczurka o szerokiej głowie i długim ogonie. Strona grzbietowa ubarwiona sza-robrązowo, szarozielono lub oliwkowozie-lono i często obrzeżona z obu boków jasnym paskiem. Grzbiet i boki pokryte czarniawymi plamami, które mogą zlewać się ze sobą w siatkowaty wzór, ale u samic zwykle zagęszczają się tworząc boczny pas. Barwa brzucha zmienia się od białawej do ceglastoczerwonej. Niebieskie brzeżne tarczki brzuszne mogą tworzyć mniej lub bardziej wyraźny pas. Całkowita długość ciała 220 mm.

Występowanie: Albania, Macedonia, Bułgaria, Grecja do Peloponezu; Wyspy Egejskie.

Środowisko: kamieniste, porośnięte ziołoro-ślami i skąpymi zaroślami obszary na równinach i terenach pagórkowatych; wyjątkowo sięga do wysokości 1000 m n.p.m.

Tryb życia: m. egejska żyje przeważnie na ziemi. Przypomina tym m. krymską. Podobnie jak ona opuszcza kryjówkę wczesnym rankiem i początkowo wytrwale rozgrzewa się na słońcu. Jest najbardziej aktywna przed południem. Najgorętsze godziny południowe spędza w swoim ukryciu i pojawia się ponownie na powierzchni późnym popołudniem. Samce zajmują terytoria, których bronią przed innymi samcami. W obręb rewirów wpuszczane są jedynie samice. M. egejska porusza się niemal wyłącznie po ziemi. W stosunku do ludzi jest ostrożna, ale niezbyt płochliwa.

Pokarm: szarańczaki, muchy, motyle, chrząszcze, stonogi i pająki, również małe jaszczurki.

Uwagi: wszystkie 3 przedstawione tu gatunki murówek są ze sobą bardzo blisko spokrewnione i wiodą podobny tryb życia. Ich status systematyczny, tzn. czy są to samodzielne gatunki czy też tylko podgatunki, nie został dotychczas określony z całą pewnością.

Podobne prace

Do góry