Ocena brak

Murówka balearska

Autor /Gonzo Dodano /12.01.2012

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae)

Wygląd: krępa jaszczurka o krótkiej, szerokiej i stosunkowo spiczastej głowie, grubej szyi, drobnych, gładkich łuskach i wyraźnie grubym ogonie. Ubarwienie grzbietu może być zielone, szarobrązowe lub nawet głęboko czarne. Środkowa część grzbietu, pokryta często czarniawymi, ułożonymi w podłużne rzędy punktami, jest zwykle obrzeżona z obu stron jaśniejszymi smugami. Boki ciała mogą mieć ciemny, plamkowa-ny lub siatkowaty rysunek; brzeżne tarczki brzuszne częściowo niebieskie lub czarne. Całkowita długość ciała 200-250 mm.  

Występowanie: tylko wchodzące w skład Balearów wyspy Majorka i Minorka (tu introduko-wana) oraz szereg mniejszych wysp.

Środowisko: murówka balearska żyje na bardzo suchych, kamienistych obszarach, które miejscami są zupełnie pozbawione roślinności. Czasem zasiedla sterczące bezpośrednio z morza, nieduże skały.

Tryb życia: murówka balearska przebywa zwykle na ziemi, jednak by grzać się w słońcu wspina się na skały. Jest to bardzo wojownicza jaszczurka, tak że w wielu populacjach niemal wszystkie osobniki bądź nie mają ogonów, bądź mają zregenerowane.

Pokarm: obok motyli, much, chrząszczy i sza-rańczaków zjada również stonogi, pająki i ską-poszczety, a także jagody i inne owoce. W razie niedoboru pokarmu żywi się częściami kwiatów i liści oraz nasionami. Łakomie pochłania także resztki pokarmu pozostawione przez ludzi. W niektórych miejscach murówki zbierają się wokół biwakowiczów i chwytają natychmiast spadające resztki chleba, kiełbasy i sera, a nawet wchodzą do toreb, by tam szukać pokarmu.

Uwagi: wśród opisanych blisko 15 podgatun-ków murówki balearskiej niektóre cechują się bardzo ciemnym ubarwieniem grzbietu.

Podobne prace

Do góry