Ocena brak

Murówka adriatycka

Autor /Gonzo Dodano /12.01.2012

Rodzina jaszczurkowate (Lacertidae)

Wygląd: mata, dość krępa jaszczurka o krótkiej głowie i umiarkowanej długości ogonie. Grzbiet przeważnie zielony, oliwkowy lub brązowy. Rysunek tworzą mniej lub bardziej wyraźne czarne plamki i piętna, które częściowo mogą się zlewać w podłużne rzędy i zazwyczaj występującą, biegnącą środkiem grzbietu, ciemną wstęgę. Ciemno plamiste boki są odgraniczone od grzbietu i brzucha jaśniejszymi paskami. Brzuch białawy, żółty, pomarańczowy lub nawet ceglasty.

Część brzeżnych tarczek brzusznych może być niebieskiej barwy. Obok kontrastowo ubarwionych zwierząt spotyka się osobniki o jednolicie zielonym grzbiecie i jasnobrązowawych bokach lub jasnobrązowawe ze zmatowiałymi wstęgami grzbietową i bocznymi. Całkowita długość ciała 150-180 mm.

Występowanie: od północnych Włoch wzdłuż całego wybrzeża Adriatyku (łącznie z wyspami) po Albanię.

Środowisko: murówka adriatycka żyje głównie na obszarach nadbrzeżnych od rejonów położonych bezpośrednio nad morzem po wysokość 1200 m n.p.m. w górach. Przebywa na trawiastych miedzach, rumowiskach i zakrza-czonych brzegach dróg, a także na terenach zielonych w obrębie osiedli ludzkich.

Tryb życia: ta murówka przebywa głównie na ziemi, ale również zwinnie się wspina. Jest aktywna w ciągu całego dnia, jednak w czasie upalnej pogody chowa się w swojej kryjówce. Murówka adriatycka występuje często wspólnie z murówką zwyczajną, łusecznicą wspaniałą i jaszczurką zieloną.

Rozród: w okresie godowym samce są bardzo wojownicze. Zdobywają wówczas rewiry, których bronią przed innymi samcami.  

Pokarm: drobne owady, pająki, stonogi i pareczniki oraz małe ślimaki.

Podobne prace

Do góry