Ocena brak

Muławka wschodnioamerykańska

Autor /Bonifacy78 Dodano /31.01.2012

Wygląd: wydłużone, bocznie tylko nieznacznie spłaszczone ciało z daleko ku tyłowi przesuniętą płetwą grzbietową, mającą 13 promieni. Tylna krawędź płetwy ogonowej silnie zaokrąglona. Duże, koliste łuski pokrywają także wierzch i częściowo boki głowy, jak również wieczko skrzelowe; wzdłuż ciała 35—37 łusek.  

Ubarwienie: grzbiet ciemnozielony, boki brązowawozielone z około 12 jasnymi, wąskimi, podłużnymi smugami, z których jedna jest dwa razy szersza od pozostałych. U nasady płetwy ogonowej wyraźna ciemna, poprzeczna pręga. Żuchwa zwykle czarna.

Długość: samce do 11,5, samice do 15 cm.

Występowanie: wsch, część Stanów Zjednoczonych od Nowej Anglii po Florydę i Georgię. Jako ryba akwariowa sprowadzona po raz pierwszy do Niemiec w 1898 r.; obecnie w środk. Francji i pn. Niemczech w odpowiednich zbiornikach żyją niewielkie populacje tej muławki. Wykazywana także z Belgii i Holandii. W Polsce wykryto ją w 1995 r. w Stole i Małej Panwi; prawdopodobnie została tu wsiedlona przez akwarystów.

Środowisko: bagna, płytkie rozlewiska i powoli płynące cieki wodne o miękkim dnie.

Tryb życia: ryba osiadła, bardzo odporna na niedobór tlenu i zanieczyszczenie wody, dzięki zdolności do dodatkowego oddychania powietrzem atmosferycznym.

Rozród: trze się w marcu i kwietniu. Samica składa jaja pomiędzy roślinami na przybrzeżnej płyciźnie. Wylęg następuje po 5-10 dniach.

Pokarm: rozmaite wodne bezkręgowce.

Podobne prace

Do góry