Ocena brak

Muławka europejska, muławka

Autor /Bonifacy78 Dodano /31.01.2012

Wygląd: wysmukłe ciało z daleko ku tyłowi przesuniętą płetwą grzbietową, mającą 15-16 promieni. Tylna krawędź płetwy ogonowej słabiej zaokrąglona. Duże, koliste łuski, pokrywające również wierzch i częściowo boki głowy oraz wieczko skrzelowe; wzdłuż ciała 33-35 łusek.  

Ubarwienie: grzbiet, wierzch głowy i częściowo boki brązowawe z nieregularnie rozrzuconymi ciemnymi plamami. Żuchwa jasna. Od wieczka skrzelowego do trzonu ogonowego ciągnie się jaśniejszy pas. Płetwa grzbietowa i ogonowa jasnobrązowe, z rzędem ciemnych kropek; płetwa ogonowa ponadto z dodatkową poprzeczną, ciemną przepaską.

Długość: samce do 8,5, samice do 13 cm.

Występowanie i środowisko: wody stojące i powoli płynące o mulistym dnie w środkowej i dolnej części dorzecza Dunaju oraz dolnej partii dorzecza Dniestru. W Polsce stwierdzona dotychczas trzykrotnie (zawleczona z importowanym narybkiem).

Tryb życia: bardzo żywotna, osiadła ryba, potrafiąca przeżyć nawet w bardzo płytkich, silnie nagrzewających się w lecie zbiornikach. W razie niedoboru tlenu wypływa ku powierzchni wody, pobiera powietrze i pod wodą przepuszcza je przez skrzeia.

Rozród: trze się od lutego do kwietnia. Samica składa około 150 jaj do przygotowanego uprzednio gniazda, które następnie zamyka i strzeże. Wylęg następuje po 6-10 dniach. Muławki osiągają dojrzałość płciową po 2 latach, a żyją nie dłużej niż 7 lat.

Pokarm: skorupiaki, larwy owadów, narybek.

Podobne prace

Do góry