Ocena brak

Muchołówka amerykańska

Autor /Adam333 Dodano /23.01.2012

Muchołówka tworzy rozetę ośmiu liści, z których każdy przypomina parę rzęs. Ta mięsożerna roślina jest dobra dla początkujących hodowców. Pamiętajmy, by kupić sztucznie wyhodowany okaz, gdyż w naturalnym środowisku muchołówka jest gatunkiem zagrożonym. Jej "rzęsy" to pułapki na owady. Ich wnętrze jest różowoczerwone, z trzema włoskami - mechanizmem spustowym, który zamyka pułapkę, jeśli dwa z włosków zostaną dotknięte. Zatrzaśnięta pułapka miażdży ofiarę, a enzymy produkowane przez roślinę zaczynają ją trawić. Substancje odżywcze są wchłaniane przez jej ścianki. Każda pułapka łapie po cztery owady, nim sama obumrze. Pojawiające się wiosną, białe kwiaty unoszą się wysoko nad rośliną, dzięki czemu nie ma ryzyka, że zje ona zapylające je owady.

Muchołówka nie lubi nadmiaru ciepła w zimie i jest prawie całkowicie odporna na mróz. Minimalna temperatura 3°C zapewni jej przeżycie zimowego okresu spoczynku. Jeśli temperatury będą wyższe niż 10°C, uzyskamy słabe okazy, gdyż chłód jest niezbędny roślinie do spoczynku. Nasiona najlepiej kiełkują przy 20-26°C.

Przez większą cześć roku roślina musi otrzymywać maksymalną ilość bezpośredniego światła. Regularnie obracamy doniczkę, by przyrost był równomierny. W jasnym świetle wnętrze pułapek nabierze ciemnoczerwonej barwy. Jednak bezpośrednie słońce latem może być zbyt silne, więc zapewniamy roślinie osłonę.

Doniczka powinna przez cały okres wzrostu stać na podstawce, z 2,5 cm warstwą odwapnionej wody. W zimie podlewamy od dołu, by ziemia była lekko wilgotna.

Większość wymaganej wilgoci pochodzi z wody, w której stoi roślina. Jeśli temperatury przekroczą zalecany zakres, zapewniamy dobrą wentylację. Muchołówka potrzebuje stale wilgotnego powietrza, co może być trudne do uzyskania w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem.

Nigdy nie nawozimy roślin mięsożernych, gdyż efektem tego mogą być uszkodzenia korzeni, zniekształcenie pułapek, a nawet śmierć muchołówki.

Przesadzamy wiosną, co 2-3 lata, lub kiedy przerośnie doniczkę. Sadzimy do półdoniczki, w mieszance pół na pół torfu i umytego piasku. Nie stosujemy standaryzowanego podłoża, gdyż roślina ma specyficzne wymagania.

Mokry mech torfowiec, rozłożony na powierzchni mieszanki, pomoże utrzymać wysoką wilgoć. Także nasiona łatwo na nim kiełkują.

GDY ZAUWAŻYSZ

Zbędne pożywienie - Z rośliną to zwykle nie ma kłopotów. Wszelkie uszkodzenia korzeni, zniekształcenia liści czy nagła jej śmierć mogą być efektem przypadkowego podania nawozu.

Podobne prace

Do góry