Ocena brak

Mszyca różano - szczeciowa

Autor /Eligiusz Dodano /27.01.2012

Wygląd: długość do 4 mm. Jak na to wskazuje nazwa, ten przedstawiciel rodziny mszycowa-tych (Aphididae) żyje przede wszystkim na różach. Poza tym występuje także na szczeci i świerzbnicy. Dorosłe mszyce różano-szcze-ciowe mogą być uskrzydlone i bezskrzydłe. Skrzydła ich są przezroczyste jak szkło. Za ich pomocą mogą pokonywać znaczne odległości, przy czym nie zawsze muszą aktywnie latać, lecz głównie unoszone są przez wiatr.  

Środowisko: zarośla i skraje lasów, ogrody.

Występowanie: Europa.

Liczebność: ku utrapieniu hodowców róż i miłośników ogrodów mszyce te są bardzo liczne. Stawiają one opór nawet intensywnemu zwalczaniu chemicznemu.

Rozród: złożone na jesieni jaja przezimowują. Wylęg następuje na wiosnę. Larwy potrzebują około 10 dni na rozwój, linieją czterokrotnie. Rozwijające się z nich samice są bezskrzydłe i rodzą żywe młode. W pełni lata pojawiają się uskrzydlone migrujące samice. Z początkiem jesieni rozwijają się po części beskrzyd-łe samice, po części mające skrzydła samce. Zapłodnione samice składają jaja w szczelinach kory i w pobliżu pąków, gdzie przezimowują. W ten sposób zamyka się cykl rozrodczy tej mszycy.

Podobne prace

Do góry