Ocena brak

Motyw żony w literaturze

Autor /kostek Dodano /11.04.2013

Żona - Kobieta pozostająca w związku małżeńskim z mężczyzną. W rodzinie monogamicznej (np. kultura chrześcijańska) mężczyzna poślubia jedną kobietę, natomiast w poligamicznej (np. kultura islamu) mężczyzna może mieć wiele żon.

Biblia (ST)-1) Lilith i Ewa-dwie żony Adama, przy czym ta pierwsza wymieniana jest tylko w pismach apokryficznych. 2) Sara - żona Abrahama i matka Izaaka, którego urodziła mimo późnego wieku. Wierna mężowi, wybaczyła mu jego zdradę; patrz: mąż, ojciec. 3) Żona Lota - ocalała wraz z mężem i córkami z Sodomy i Gomory, nie usłuchała jednak nakazu Boga i odwróciła się za siebie; została zamieniona w słup soli (~, W. Szymborska "Żona Lota", J. #.,obodowski "Żona Lota"). Bibłia (NT) - 1) Herodiada, żona Heroda; została mu zaślubiona wbrew tradyeji i prawu judajskiemu (tabu kazirodztwa). Nienawidząc Jana Chrzciciela gprzeciwiającego się jej małżeństwu, przyczyniła się do jego stracenia. Z) Według tradycji katolickiej Maryja była żoną Józefa tylko z prawnego punktu widzenia. Nie było między nimi więzi fizycznej. Mitologia - 1) Hera - zazdrosna żona Zeusa, wielokrotnie zdradzana przez męża, surowo mściła się za swoje nieszczęścia (zazwyczaj na potomstwie Zeusa i jego kochankach). 2) Afrodyta -bogini piękności poślubiona najbrzydszemu z bogów, Hefajstosowi, którego zdradziła z Adonisem. 3) Dejanira - żona Heraklesa, która ofiarowała mu koszulę unurzaną we krwi centaura. Kiedy Herakles ubrał się w nią, jego ciało zaczęły trawić ognie. 4) Eurydyka -ukochana żona Orfeusza, która zmarła od ukąszenia żmii.

Zrozpaczony Orfeusz udał się po nią do królestwa Hadesa. S) Medea - żona Jazona, która z zazdrości i chęci zemsty na mężu zamordowała ich synów i prLyczyniła się do śmierci kochanki Jazona. 6) Jokasta-żona Lajosa, a potem także Edypa (własnego syna), któremu urodziła czworo dzieci. Gdy dowiedziała się prawdy o swoim losie, odebrała sobie życae; patrz: ojciec, syn. 7) Helena żona Menelaosa, uchodziła za najpiękniejszą kobietę swoich czasów. Jej uroda wzbudziła miłoś~ Parysa, a także była prry-czyną wojny trojańskiej. 8) Penelopa - żona uważana za wzór wierności małżeńskiej. Ptzez dwadzieścia lat czekała na powrót męża, opieraj~c się zalotom innych mężczyzn. Patrz też: mąż.

J. da Voragine "Legenda na dzień św. Aleksego" -Opuszczona przez Aleksego w noc poślubną żona pozostała mu wierna do końca życia, pomimo zwróconego jej słowa. To ona wyjęła z rąk Aleksego list napisany przed śmiercią. Legendy arturiańskie - Ginewra, żona króla Artura, zdradziła go z najdoskonalszym z rycerzy Okrągłego Stołu, Lancelotem. Zdrada ta przyczyniła się do rozpadu Okrągłego Stołu.

W. Szekspir "Otello" - patrz: zdrada. W. Szekspir "Hamlet" -Gertruda, żona Hamleta - ojca, a potem jego brata, Klaudiusza, według ówczesnego prawa dopuściła się kazirodztwa ( związek ze szwagrem lub szwagierką był wówczas tak traktowany). Dla Hamleta, jej syna, jest symbolem niestałości, kobietą, która w życiu kieruje się przede wszystkim namiętnością, a nie powinnościami żony (S~abości, nazwisko twoje kobieta!). W. Szekspir "Makbet" -    Lady Makbet jest osobą dominującą w małżeństwie. Namawia Makbeta, by sięgnął po władzę i zabił Duncana. Okazuje się jednak, że hart ducha i kamienne serce były tylko pozorami; wyrzuty sumienia nie dająjej spokoju, wpada w obłęd i popełnia samobójstwo. Patrz: mąż, zbrodnia/zbrodniarz.

Żony Sinobrodego - Postacie z bajki Perraulta, a potem braci Grimmów - żony Sinobrodego zamordowane przez męża, po śmierci umieszczone w jednej z komnat jego zamku. Jedynie ostatniej z nich udało się ocaleć. Termin ten używany był także w odniesieniu do żon króla Anglii, Henryka VIII, który dwie z nich skazał na śmierć.

Molier "Świętoszek" - Elmira, żona Orgona, opiera się zalotom Tartuffe'a i pomaga zdemaskować jego obłudę.

I. Krasicki "Żona modna" -Satyryczny obraz młodej kobiety, która przez swoje wielkopańskie zachcianki i upodobanie do cudzoziemszczyzny doprowadza męża niemal do ruiny finansowej.

J.W. Goethe "Cierpienia młodego Wertera" - Lotta zawiera małżeństwo z Albertem nie tylko dlatego, że poważa go i kocha, ale by zapewnić przyszłość swojemu rodzeństwu. Pomimo niewątpliwego uczucia do Wertera nigdy nie zdradziła ona swego męża. Patrz: miłość trudna.

A. Mickiewicz "Lilije" -Bohaterką liryczną ballady jest młoda kobieta, która najpierw zdradziła swego męża, a potem zamordowała go, obawiając się kary. Nie odczuwa ona wyrzutów sumienia, a po pewnym czasie decyduje się nawet na małżeństwo z jednym ze szwagrów. Patrz: mąż, wina i odpowiedzialność ("Ballady i romanse").

A. Dumas "Pamigtniki lekarza" -1) Maria Antonina, niewiema żona Ludwika XVI, przez całe lata żyje w potajemnym związku z Oliwierem de Charny. Dopiero pod koniec życia, kiedy wybucha rewolucja, odchodzi od kochanka. 2) Pani Rousseau, żona słynnego Jana Jakuba, jest całkowitym przeciwieństwem swego męża. Praktyczna, skąpa i myśląca wyłącznie o pieniądzach, stara się utrzymać dom, podczas gdy jej mąż prowadzi badania naukowe. 3) Andrea de Charny, wydana za Oliwiera de Charny tylko dlatego, by mógł on być bliżej królowej. W małżeństwie zaznała jedynie dwóch szczęśliwych lat przy boku męża, kiedy to razem opuścili dwór.

L.N. Tołstoj "Anna Karenina" -1) Anna Karenina - patrz: zdrada. 2) Dołly Obłońska, zdradzana i nie kochana przez własnego męża, wybacza mu kolejne romanse, gdyż pragnie szczęścia swoich dzieci. 3) Kitty Lewin to osobowość całkowicie różna od jej męża. Przyzwyczajona do życia w petersburskich salonach, po ślubie przenosi się do majątku ziemskiego Lewina. Od tej pory przyjdzie jej uczyć się życia na nowo. Patrz: rodzina.

F.S. Fitzgerald "Wielki Gatsby"-Daisy, żona Toma, nie dorosła do roli żony i matki. Jedynym celem jej życia jest dobra zabawa i wzbudzanie podziwu u wszystkich. Nawet jej uczucie do Gatsby'ego, ukochanego z młodości, ustępuje miłości własnej i potrzebie bycia w centrum zainteresowania. Patrz: matka.

S. Undset "Krystyna, córka Lavransa" - 1) Ragnfrida, żona Lavransa, została mu poślubiona wbrew woli. Zakochana w innym, zdradza swego męża. W zdradzie tej upatrywać będzie potem przyczyn wszystkich życiowych nieszczęść, a ciągłe wyrzuty sumienia wpędzą ją w przesadną religijność. 2) Pani Aashilda, żona Baarda, a potem Bjórna, nie zaznała szczęścia ani w jednym, ani w drugim małżeństwie. Jej pierwszy mąż bił ją i nie szanował, natomiast z drugim rozdzieliła ją niechęć i nienawiść ludzi. Patrz: samobójstwo. 3) Krystyna, żona Erlenda, poświęca całe swoje życie wychowaniu dzieci, jednakże największą jej miłością będzie zawsze Erlend -nieodpowiedzialny, krnąbrny i nieprzewidywalny mąż, dla którego liczy się przede wszystkim on sam. Śmierć Erłenda jest największą tragedią jej życia. Patrz: rodzina, śmierć (bohaterów literackich).

Z. Nałkowska "Granica" - 1) Pani Żańcia, matka Zenona, przez pałce patrzy na liczne romanse swojego męża i dba przede wszystkim o to, by nie rozpadła się rodzina. 2) Elżbieta Ziembiewicz wybacza mężowi jego zdradę, pomagajego kochance ijest bezgranicznie oddana Zenonowi. Momentem przełomowym w ich małżeństwie jest manifestacja robotników i rozkaz strzelania do nich, wydany przez Zenona, kiedy to Elżbieta potępi swego męża.

M. Dąbrowska "Noce i dnie"-Barbara Niechcicowa, żona Bogumiła, nie potrafi zrozumieć swojego męża i jego otwartej natury. Skryta i skomplikowana wewnętrznie, nie umie cieszyć się światemjak on, co prowadzi do licznych zadrażnień. Nie akceptuje także jako matka metod wychowawczych męża. Dopiero po śmierci Bogumiła zrozumie, że był on jedyną miłością jej życia. Patrz: rodzina, matka, mąż.

J. Iwaszkiewicz "Brzezina" -Basia, żona Bolesława, nie jest szczęśliwa w małżeństwie. Zaniedbywana przez oschłego męża, wdaje się w romans z Michałem, chłopem z wioski. Jest to, obok wychowywania córki, jedyny jasny punkt w jej życiu. Umiera w bardzo młodym wieku.

W. Gombrowicz "Ferdydurke" -patrz: rodzina.

M.A. Bułhakow "Mistrz i Małgorzata" - Małgorzata nigdy nie została poślubiona Mistrzowi, ale on uważał ją za swoją prawdziwą żonę (mimo że był żonaty), ponieważ byli niczym dwie połówki platońskie, doskonale rozumiejące się i uzupełniające.

J. Andrzejewski "Popiół i diament" - 1) Zmarła w Ravensbruck żona Szczuki była dlań jedyną podporą. W przedwojennej Polsce aprobowałajego komunistyczne poglądy, co było dowodem wielkiej odwagi. Kiedy odeszła z tego świata, Szczuka zrozumiał, iż teraz czeka go jedynie służba ojczyźnie i nowemu ustrojowi. 2) Pani Kossecka stara się po powrocie męża z obozu stworzyć mu prawdziwy dom. Nie docieka, dlaczego odciął się on od świata. Milcząca, tolerancyjna walczy o to, by stał się on na powrót panem domu. Patrz: rodzina. Adresatką erotyków K.K. Baczyńskiego była jego narzeczona, a potem żona, Barbara. W miłości do niej i w niej samej znajdował on ucieczkę przed koszmarem wojennego życia. Jak na ironię, oboje polegli w pierwszych dniach powstania, nie wiedząc nawzajem o swojej śmierci.

A. Camus "Dżuma" - Ciężko chora żona doktora Rieux opuszcza Oranjeszcze przed epidemią, udając się do sanatorium. Nie wie jednak, że ten wyjazd jest ostatecznym rozstaniem z mężem, który nie przyjedzie do niej, ponieważ będzie walczył z dżumą.

J. Steinbeck "Na wschód od Edenu" - 1) Katarzyna wychodzi za mąż za Adama Truska dlatego, że spodziewa się dziecka i po to, by otrzymać nazwisko, dzięki czemu ukryje się przed prawem. Małżeństwo jest dla niej koszmarem, ponieważ niweczy marzenia o karierze. Jest zła do szpiku kości, nie istnieją dla niej żadne normy moralne: w każdej chwili może zdradzić męża, w każdej chwili może od niego odejść, co też robi, zostawiając Adama z dwojgiem niemowląt. Nie interesuje się budową domu i jego urządzeniem ani życiem rodzinnym, ponieważ wszystko to symbolizuje ład, ma być podstawą zwykłego ludzkiego szczęścia, a ona jest przecież uosobieniem żywiołu destrukcji i demonicznego zła. 2) Sara Hamilton, wyznawczyni skrajnie purytańskich zasad wiary i religii, jest prawdziwą podporą dla swego męża, Samuela. Dzięki niej dom Hamiltonów funkcjonuje normalnie, to ona wpaja dzieciom zasady zdrowego rozsądku.

G. Garcia Marquez "Sto lat samotności" - Urszula, typowa mater familiae, cierpliwa żona, znosi ekscentryczne po mysły swojego męża. Opiekuje się nim do końca jego życia, nawet wtedy, gdy oszalał i stoi przywiązany do drzewa na swojej posesji.

G. Bidwell "Wiktoria, żona Alberta" - Zbeletryzowana biografia królowej Wiktorii ukazuje ją przede wszystkim jako oddaną i wierną żonę księcia małżonka, Alberta. Jest on jedyną miłością jej życia, ojcemjej dzieci, ajego śmierć zapoczątkuje okres starości Wiktorii i jej drogę ku śmierci.

A. Kowalska "Pestka" - Teresa, żona Borysa, to kobieta zniszczona przez życie i przez chorobę. Sama wmawia sobie, że jest ciężko chora, podczas gdy naprawdę brakuje jej miłości i czułości męża. Jego zdrada będzie dla niej wielkim ciosem, jednak wybaczy mu. To ona, zaniedbana i opuszczona, stanie się ostateczną przyczyną śmierci Agaty, kochanki Borysa.
Podobne prace

Do góry