Ocena brak

Motyw zazdrości w literaturze

Autor /kostek Dodano /11.04.2013

Zazdrość to uczucie przykrości i żalu spowodowane czyimś powodzeniem czy sukcesem. Jednocześnie może być to także niepokój co do wierności osoby ukochanej i dążenie do wyłączności w tej sprawie. Silna zazdrość połączona z niechęcią, a nawet nienawiścią do kogoś, komu się powiodło, to zawiść. Biblia (ST) - 1) Kain, zazdrosny o to, że Bóg wejrzał łaskawie na ofiarę Abla, a odrzucił jego ofiarę, zabija brata. Konsekwencją tego będzie wygnanie go do ziemi na wschód od Edenu (por. powieść Steinbecka pt. "Na wschód od Edenu"). 2) Sara, początkowo łaskawa dla nałożnicy Abrahama, Hagar, staje się zazdrosna, gdy na świat przychodzi Izmael. Jej mąż otacza odtąd wielką troską i opieką nieślubne dziecko i jego matkę. Na prośbę Sary oddali ich jednak. 3) Bracia Józefa - patrz: rodzina. 4) Absalom - patrz: konflikt pokoleń. Biblia (NT) -Przypowieść o synu marnotrawnym - patrz: syn. Mitologia - 1) Hera - patrz: żona.

Tristanowi jego wyjątkowej pozycji na dworze, opowiedzieli królowi Markowi o romansie wasala z królewską małżon~a; by skompromitować rycerza. Na wieść o tym Tństan odjechał z zamku icrólewskiego.

J. Kochanowski "Pieśń XII, Ks. II" -Nawiązując do starożytnej maksymy: ,;Zazdrość jest cieniem chwały", Kochanowski mówi, iż ludzie cnotliwi rozbudzają w innych zawiść. Dodaje jednak, iż zawiść i związane z nią nieprzyjemności zostaną cnotliwym wynagrodzone przez Boga.

W. Szekspir "Otello" - patrz: zdrada. W. Szekspir "Hamlet" -Klaudiusz, zazdroszcząc bratu sławy, władzy, a także żony, postanawia wziąć histońę w swoje ręce. Zabija Hamleta ojca, żeni się z Gertrudą i koronuje na króla Danii. P. Corneille "Cyd" -Diego, ojciec Roderyka, otrzymuje zaszczytny urząd wychowawcy    syna królewskiego. Gomes, ojciec Chimeny, zazdrosny o zaszczyty, jakie przypadły przyjacielowi, w kłómi z nim uderza go w twarz. Zapoczątkuje to splot wydarzeń w dramacie.

J.W. Goethe "Cierpienia młodego Wertera" - Werter zazdrosny jest nie tylko o Alberta, męża Lotty, ale o każdą osobę, z którą ona przestaje. Chciałby bowiem, aby ukochana poświęcała mu cały swój czas i uwagę.

A. Fredro "Śluby panieńskie" -Gustaw stara się za pomocą podstępu wzbudzić zazdrość w Anieli i Klarze, by złamały one swe śluby. Swojej wybrance opowiada o wyimaginowanej damie serca, z którą łączy go tajemny związek. Klara wysłucha natomiast histońi o rzekomej miłości Albina do Anieli. Gustawowi udało się wzbudzić zazdrość młodych dam (do tej pory przekonanych o stałości swoich adoratorów), co w konsekwencji doprowadziło do ślubu dwóch par.

B. Leśmian "Zazdrość moja bezsilnie po łożu się miota..: ' -Sytuacja liryczna przedstawiona w wierszu to klasyczna scena zazdrości, gdy kochanek (Poniżam dumę ciała i uczuć przepychy) zarzuca kochance zdradę. Kochanka początkowo ucieka od zazdrośnika, by się wypłakać, jednak potem, żeby załagodzić sprzeczkę, wciąga go na nowo w miłosną grę.

M. Dabrowska "Noce i dnie" - 1) Barbara Niechcicowa, skazana na życie na wsi, zazdrości Michasi i Funi Holszańskiej, że mogą mieszkać w Kalińcu i czynnie uczestniczyć w życiu miasta. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jej życie jest pod pewnymi względami bardziej wartościowe. 2) Kiedy w domu Niechciców zjawia się Teresa Kociełłowa, Barbara podejrzewa męża o miłość do swej siostry. Dotąd zimna i oschła, teraz staje się zazdrosna i wyrzuca Bogumiłowi nadmierne zainteresowanie Terenią.

J. Iwaszkiewicz "Brzezina" -Bolesław zazdrości Stasiowi pogody ducha, która zjednuje mu ludzi, a przede wszystkim jego własną córkę. Kolejnym powodem do zazdrości będzie romans Stasia z Maliną, uczucie pełne pasji, na jakie nigdy nie było stać Bolesława.

J. Steinbeck "Na wschód od Edenu" - 1) Karol Trusk zazdrości Adamowi miłości ojca. Uczucie to osiąga apogeum, gdy Cyrus Trusk w swoje urodziny z radością przyjmie prezent Adama (szczeniak), a na podarowany przez Karola drogi scyzoryk ledwie spojrzy. Przyczyni się to do bójki między braćmi, a Karola pchnie do zamiaru zabicia brata. 2) Kaleb zazdrości swemu bratu miłości i szacunku ojca. Zazdrość z czasem przemienia się w zawiść, a on sam mści się na Aronie, opowiadając mu prawdę o matce 1    aranżując spotkanie z nią (Katarzyna nie umarła, ale uciekła od męża, by stać się właścicielką domu publicznego). A. Kowalska "Pestka" - 1) Teresa wpada w szał zazdrości, gdy dowiaduje się, że kochanką jej męża jest Agata. Dziewczyna posiada to wszystko, czego ona nie ma: urodę, zdrowie oraz miłość Borysa. 2) Agata jest zazdrosna o dom i rodzinę Borysa. To z rodziną spędza on większość czasu, to dla niej jego miłość do Agaty musi niejednokrotnie zejść na plan dalszy. Przede wszystkim zazdrości im wspólnych popołudni i niedziel, które dla niej są pustym czasem. 

Podobne prace

Do góry