Ocena brak

Motyw snu w literaturze

Autor /kostek Dodano /10.04.2013

Sen- 1) Sen fizjologiczny umożliwiający zregenerowanie sił organizmu; 2) to, o czym śnimy, czyli marzenie senne; 3) zgodnie z teorią Freuda, sny są odzwierciedleniem naszej podświadomości i dzięki nim można odkryć przyczyny lęków, neurotycznych zachowań. Literatura oniryczna - literatura wykorzystująca senjako motyw lub zasadę kompozycyjną.

Biblia (NT) - 1) Sen Józefa -patrz: ucieczka. 2) Żona Piłata została ostrzeżona we śnie, by nie stawiać przed sądem Jezusa. Kiedy opowiedziała o tym mężowi (Nie miej nic do czynienia z tym sprawiedliwym, bo dzisiaj we śnie wiele nacierpiałam się z jego powodu, Mt 20,20). Piłat zignorował znaczenie snu.

P. Calderon de la Barca "Życie jest snem" - Akcja dramatu rozgrywa się w baśniowo-fantastycznej Polsce, gdzie życie jest snem, a świat iluzją zaledwie. Królewicz Władysław, uwięziony w lochu na rozkaz króla, we śnie przeniesiony został na dwór, gdzie sprawuje władzę. Kiedy budzi się w lochu, nie wie, co jest rzeczywistością, a co snem.

Dziewica - piekielną zjawą, stworzoną, by zgubić Męża. Patrz: mąż. E. Bronte "Wichrowe Wzgórza" -Lockwood, nowy dzierżawca Drozdowego Gniazda, spędza noc w Wichrowych Wzgórzach. Za oknem szaleje burza, a gałęzie drzew uderzają o szyby. We śnie nawiedza go na poły rzeczywista, na poły fantastyczna mara Katarzyny Linton, która domaga się, by wpuścić ją do domostwa. Zjawajest na tyle realna, że Lockwood czuje jej lodowate ręce w swoich dłoniach i budzi się z krzykiem. Wydarzenie to sprawia, iż bohater chce poznać dzieje Wichrowych Wzgórz; jest początkiem opowieści o losach rodziny Earnshawów i Lin-tonów.

E.A. Poe "Opowieści niesamowite" - patrz: pogrzeb ("Przedwczesny pogrzeb"), śmierć ("Zagłada domu Ushe-rów"), zjawy - upiory - wampiry. Ch. Dickens "Kolęda prozą, czyli opowieść wigilijna o Duchu" - patrz: zjawy - upiory -wampiry.

L. Carroll "Alicja w krainie czarów" - Sen małej dziewczynki można zinterpretować jako obraz świata dorosłych widziany oczyma dziecka. Kraina czarów (zwierząt i kart) to rzeczywistość dorosłych, zbyt zagmatwana dla Alicji. Jej słowa: Trochę to trudno zrozumieć... nasuwa jakieś myśli... ale nie wiem dokładnie jakie!, odnoszą się do specyficznej logiki snu (analogiczna jest budowa świata przedstawionego w powieści), który rządzi się własnymi prawami, snu wymykającego się spod kontroli śniącego, pełnego chaosu, absurdu i nielogiczności... jak ludzkie życie. Patrz: dzieciństwo.

S. Wyspiański "Wesele" - Akt II, w którym pojawiają się osoby dramatu, zbudowany jest w konwencji onirycznej. Do końca nie wiadomo, czy bohaterowie widzą swoje alter ego na jawie, czy podczas snu, ponieważ zgodnie ze słowami Chochoła, osoby dramatu to: Co się w duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach. Patrz: zjawy -upiory - wampiry.

J. Andrzejewski "Bramy raju" -Sen starego mnicha ma charakter proroczy. Przepowiada on, jakie będzie zakończenie krucjaty: z dzieci idących do Jerozolimy ocaleje tylko ślepiec (Jakub), który pozostawi na pustyni swego przyjaciela (Aleksego), by iść w kierunku miasta świętego (Jeruzalem), które w rzeczywistości jest fatamorganą, wytworem jego zmęczonego umysłu.

M. Ondaatje "Angielski pacjent" Tytułowy bohater, pacjent bez imienia, w swoich snach powraca do przeszłości. Widzi w nich pustynię, Kair, ukochaną kobietę, słowem: lata sprzed wojny. Jego sny na zawsze przypiszą go do przeszłości, sprawią, że będzie wyobcowany spośród mieszkańców Villi San Girolamo, ale jednocześnie pomogą mu odnaleźć tożsamość.
Podobne prace

Do góry