Ocena brak

Mosiądz

Autor /roman Dodano /31.01.2012

Mosiądz to stop miedzi i cynku, łączonych ze sobą w różnych proporcjach. Do tego podstawowego składu dodaje się często inne metale, przykłado­wo cynę, ołów i aluminium.
Mosiądz łuskowy składa się w 70% z miedzi i w 30% z cynku. Stop ten jest bardzo ciągliwy (można zeń łatwo wyciągać cienkie druty), lecz wobec tego ma małą wytrzymałość na rozciąga­nie. Pierwszy raz zastosowano go do wytwarzania łusek do pocisków, co zresztą czyni się do dziś. Prócz tego wyrabia się zeń zawory i złączki wodo­ciągowe oraz stopki żarówek.
Mosiądz o dużej wytrzymałości na rozciąganie, twardszy i wytrzymalszy od mosiądzu łuskowego, produkowany jest przez stopienie miedzi i cynku z dodatkiem manganu, żelaza, cyny, ołowiu i aluminium. Jest to materiał łatwy do obróbki i do odlewania. Produkuje się z niego między innymi śruby okrętowe.
Znane są również inne odmiany mosiądzu, wy­twarzane dla specyficznych zastosowań, są to mię­dzy innymi takie dziedziny jak zdobnictwo, wtyczki i gniazda elektryczne, przekładnie.
Stopem z grupy mosiądzów jest również nowe srebro, czyli argentan lub po prostu mosiądz wysokoniklowy. Stop ten składa się z miedzi (normalnie około 65%), cynku (około 17%) oraz niklu (18%). Nowe srebro nie zawiera w sobie ani gra­ma srebra, jednak swym wyglądem bardzo przy­pomina ten szlachetny metal. Jest szeroko stoso­wane do wyrobu sztućców. Wytworzone zeń sztućce zwykle bywają następnie pokrywane (pla­terowane) srebrem.

Podobne prace

Do góry