Ocena brak

MORFINA

Autor /IzaakGgG Dodano /25.07.2013

Związek należący do -» alkaloidów fenantrenowych (klasyfikowany również do izochi-nolinowych), o wzorze C17H1903N. Pozyskiwana (obok kodeiny - eter metylowy morfiny) z opium, uzyskiwanego z maku. Biały proszek, słabo rozpuszczalny w wodzie, o gorzkim smaku. Stosowana jako silny środek przeciwbólowy (siarczan morfiny; pobudza receptory opioidowe), zwłaszcza w końcowych stadiach chorób nowotworowych oraz jako środek nasenny. Silnie zwęża źrenice.

Zwalnia ruchy perystaltyczne jelit (prowadzi do zaparć) oraz utrudnia przepływ żółci do dwunastnicy, Wykazuje słabe działanie przeciwkaszlowe. Powoduje depresję oddechową, prowadząc do zmniejszenia wrażliwości ośrodka oddechowego na dwutlenek węgla (w skrajnych przypadkach bezdechu). Przy długotrwałym stosowaniu prowadzi do spadku odporności organizmu na zakażenia.

Do objawów towarzyszących stosowaniu należą: skurcz zwieraczy (pęcherza i moczowodu), skurcz odźwiernika, obniżone ciśnienie krwi i hi-potermia. Działa narkotyzująco. Wywołuje tolerancję na zwiększone dawki. Przy częstym stosowaniu prowadzi do uzależnień (morfinizm), które wyniszczają organizm oraz prowadzą do zaburzeń psychicznych (depresji, nagłych zmian nastroju oraz prób samobójczych). Przenika przez łożysko. Jej pochodną jest heroina.

Podobne prace

Do góry