Ocena brak

Moralność Pani Dulskiej’’ jako wyraz walki z drobnomieszczaństwem i kołtuństwem

Autor /Adam555 Dodano /06.05.2011

Zapolska była pisarką, która wnikliwej krytyce poddała obyczaje społ. Najczęściej były to obyczaje drobnomieszczaństwa.Bohaterami tej tragifarsy kołtuńskiej (tak nazwała autor. swój utwór) jest rodzina Dulskich. Typowa drobnomieszczańska rodzina: ojciec rodziny Felicjan jest urzędnikiem, jego żona Aniela zajmuje się wychowaniem córek i administrowaniem kamienicy będącej jej własnością. Uosobieniem wszysdtkich wad polskiiego drobnomieszcz.jest Aniela Dulska.

Poznajemy ja w 1 szej scenie 1-ego aktu. Jest to postać antypatyczna, krzykliwa, nie znosząca sprzeciwu, wnętrze jej domu jest wiernym odbiciem jej charakteru. W urządzeniu domu widać brak gustu, chęć zaimponowania gościom, nadętość jego właścicieli. Uważa siebie za uczciwą, szlachetną, kochającą matkę, dobrą żonę. Są to złudzenia.Dzieci nie wychowuje lecz musztruje.,co przynosi opłakane efekty.Hesia jest zdemoralizowaną i cyniczną pannicą, a Mela przewrażliwioną dziewczyną, domowym popychadłem Dulska jest zwolenniczką, ,prania brudów we własnym domu’’.

W myśl tej dewizy wszystko czyni na pokaz. Wyrzuca nieszczęśliwą lokatorkę bo ta usiłując popełnić samobójstwo stała się bohaterką skandalu. Toleruje natomiast w kamienicy ladacznice, bo ta zachowuje się dyskretnie z przymrużeniem oka patrzy na romans syna ze służącą gdyż romans ten wybawia ją z kłopotów rodzinnych. Zbyszko przestaje lumpować i włuczyć się po kawiarniach z kokotami.Stara się nie dostrzegać niebezpieczeństwa tego flirtu. Nie widzi, że Hanka powoli staje się ofiarą jej i Zbyszka.

Gdy wybucha skandal i Hanka przyznaje się do ciąży Dulska ani przez momęt nie traci zimnej krwi, swoją grę ciągnie dalej. Hanka zostaje skrzywdzona Dulska dla zachowania dobrego imienia jest gotowa do najohydniejszych podłości. Jej sumienie jest nieczułe, nie męczy ją wyrzutami jest typowym kołtunem zakochanym w sobie i bezkrytycznym wobec siebie.Zasady, które głosi są sprzeczne z jej czynami, motorem postępowania jest pieniądz, jest ona dusigroszem, wydziela Felicjanowi papierosy, każe kurczyć się córkom w tranwaju by mogły kupić ulgowy bilet.

Nie potrwfi rozsądnie spożytkować pieniądze.Jej skąpstweo jest wynikiem ambicji, chce za wszelką cenę powiększyć stan posiadania, kupić jeszczejedną kamienicę. Zapolska wskazuje zjewisko obyczajowe typowe dla polskiego drobnomieszcz. nazwane od nazwiska jej bohaterki, ,DULSZCZYZNĄ’’ - to moralna obłuda, pazerność, zakłamanie, ograniczoność horyzontów umysłowych, niewiedza, chorobliwe poczucie własnej wartości i własnych racji.To nakładanie fałszywych masek w celu okłamania innych, zakpienia z nich.

Do góry