Ocena brak

Monstera wonna

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Praktycznie niezniszczalna monstera wonna, zwana też dziurawą, jest doskonała dla początkujących hodowców. Toleruje wszelkie zaniedbania, jak niedobór wody czy chłód i utrzymuje się latmi. Częściej trzeba się jej pozbyć z powodu zbyt dużych rozmiarów niż ze względu na słabe zdrowie. Zwróćmy uwagę na Monsterę deliciosa 'Borsigiana' - odmianę o pokroju bardziej zwartym, lepiej nadającą się do małych pomieszczeń. Choć jest to roślina tropikalna rodem z Gwatemali, to jednak doskonale rośnie w warunkach dalekich od tropików.

Monstera zniesie niskie temperatury, rzędu 15-l8°C, ale w takich warunkach przyrastać będzie powoli lub wcale. Lepsza jest maksymalna temperatura 27°C, ale wówczas należy ją obficiej podlewać, zwiększyć wilgotność i częściej wietrzyć.

Ustawiać w jasnym, rozproszonym świetle, zaś w lecie zapewnić cień.

Podłoże powinno być zawsze zaledwie wilgotne. Ilość wody należy zwiększać lub zmniejszać, zależnie od temperatury.

Roślina zniesie zupełny brak wilgotności, ale należy ją zraszać, gdy pomieszczenie jest centralnie ogrzewane lub jest gorąco.

Nawozić ukorzenione rośliny dwa razy w roku, standardowym nawozem do roślin doniczkowych. Nie przekarmiać, chyba że zależy nam na szybkim wzroście.

Monsterę o przerośniętych korzeniach przesa dzać na wiosnę.

W warunkach naturalnych wierzchołkom długich, napowietrznych korzeni w końcu udaje się zakotwiczyć w ziemi i dać roślinie dodatkowe podparcie. Nie usuwajmy tych korzeni, ale pomóżmy im rosnąć w kierunku podłoża, używając palika z mchem, by podeprzeć roślinę i stworzyć lepsze, bardziej zbliżone do naturalnych, warunki.

COŚ JEST ŹLE

1) Czarne plamy na liściach. Zbyt zimno. Przestaw roślinę w cieplejsze miejsce.

2) Dolne liście żółkną, potem brunatnieją, zwłaszcza zimą. Zalanie. Pozwól ziemi przeschnąć, potem podlewaj rzadziej.

3) Liście blade, przypalone, z okrągłymi dziurkami. Zbyt silne nasłonecznienie. Przestaw roślinę w miejsce półcieniste.

4) Liście blade. Brak pożywki. W okresie wzrostu dokarmiaj raz w tygodniu.

5) Liście blade, z pajęczynką od spodu. Przędziorek - czerwony pajączek. Opryskaj derris, malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększ wilgotność powietrza.

GDY ZAUWAŻYSZ

Odbarwienie liści: 

Żółknięcie - jest rezultatem nadmiernego podlewania. 

Czarne plamy - temperatury są zbyt niskie. 

Brązowe, kruszące się brzegi - zbyt suche podłoże.

Podobne prace

Do góry