Ocena brak

Molucella

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Molucella, zwana też dzwoneczkiem irlandzkim, jest rośliną bardzo interesującą. W naturze rośnie w Azji Mniejszej, Syrii i Iraku. Jej wysokie, strzeliste muszelkowate działki kielicha pięknie komponują się na rabatach z innymi - zwłaszcza białymi - kwiatami. W Polsce jest to roślina jeszcze dosyć mało znana. Od czasu do czasu należy ją przerzedzać. Dzwoneczek irlandzki jest łatwy w uprawie. Jest to roślina ozdobna, którą wykorzystuje się do tworzenia suchych bukietów. O urodzie rośliny decydują lejkowato wydłużone kielichy. Drobne białe kwiaty rozsiewają słodki, kojący zapach. Z kwiatów powstają nasiona, które wysiewa się do gruntu wiosną. Rośliny kwitną aż do początku września, a zakwitają po około 3 miesiącach od momentu wysiania.

Dobrze ukorzenione sadzonki molucelli wysadzamy do gruntu pod koniec kwitnienia. Aby zminimalizować uszkodzenia wrażliwego korzenia, rośliny wysiewamy do torfowych doniczek, które później zakopujemy.

Roślina lubi słońce, ale jeśli chcemy ją zasuszyć należy ją odciąć od bezpośrednich promieni.

Dzwoneczek podlewamy umiarkowanie. Gleba zbyt sucha niekorzystnie wpływa na wzrost rośliny i obfitość jej drobnych kwiatków.

Roślina preferuje glebę żyzną i przepuszczalną.

Dzwoneczek nie jest odporny na mróz. Nasiona nie bądą kiełkować, jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej temperatury. Molucellę należy chronić też przed silnymi wiatrami, które bardzo szybko mogą połamać rośliny i zdziesiątkowac naszą uprawę.

Rośliny najlepiej zbierać późnym latem, zanim stracą swoją intensywną barwę lub zostaną uszkodzone przez wiatr. Jeśli molucellę wykorzystujemy do suchych bukietów, odrywamy liście, a łodygę z kielichami wkładamy do gliceryny. Przybierze wtedy jasnosłomkowy kolor.

Molucellę łatwo rozmnażać przez wysiew nasion w szklarni (przełom lutego i marca). Na przełomie IV i V siewki przesadzamy do gruntu. Aby przyśpieszyć kiełkowanie, należy wymieszać nasiona z wilgotnym kompostem i umieścić w lodówce w temperaturze 5°C. Po pięciu dniach torebkę przenosimy do pomieszczenia o temp. 15°C i czekamy, aż nasiona zakiełkują.

Dotychczas nie wyhodowano jeszcze odmian tego gatunku.

Do góry