Ocena brak

Modrzewnica północna

Autor /Leonid Dodano /14.02.2012

 

Wygląd: Zawsze zielona, do 40 cm wysoka, słabo rozgałęziona krzewinka z daleko pełzającym, korzeniącym się, zdrewniałym pędem i cienkimi, łukowato podnoszącymi się nagimi gałązkami o szarej korze.

Skórzaste, krótkoogonkowe liście są skrę-toległe, do 4 cm długości, równowąskie do podługowatych, ostro zbiegające albo zakończone kolczykiem, całobrzegie, z wierzchu ciemnozielono lśniące, pod spodem jasno nie-bieskozielono oszronione z wystającym nerwem środkowym, brzegi przeważnie podwinięte.

Pięciokrotne kwiaty są jasnoróżowe, a później biało przebarwione, nieco schylone albo zwieszone, w szczytowych, zwykle 2-7--kwiatowych, krótkich, baldachopodobnych gronach. Cienkie szypułki do 15 mm długości, czerwonawe; dwa podkwiatki, stojące bezpośrednio przy nasadzie, są zakryte przysadką.

Działki kielicha zrośnięte u nasady, bardzo małe, trójkątne, czerwonawe. Korona kwiatu kulisto-dzbaneczkowata, do 8 mm długości, z krótkimi, lekko falisto odgiętymi ząbkami. Pręciki w liczbie 10 mają około 1/3 długości korony, pylniki na szczycie wybiegają w dwa rożkowate, lekko zgięte wyrostki, równe długości pyłnika. Zalążnia górna, szyjka cylindryczna, zamknięta. Torebka owocu wzniesiona, kulisto ściśnięta.

Siedlisko: Na kwaśnych, mokrych siedliskach, typowa roślina torfowisk wysokich i przejściowych; na północy częstsza, na południu rzadsza; w górach w wyższych położeniach, 600-1400 m n.p.m.

Rozmieszczenie: Europa Północna i Środkowa, na południe coraz bardziej rozproszona. W Polsce w zasadzie na całym obszarze, szczególnie na północy; w górach bardzo rzadka.

Okres kwitnienia: Od maja do czerwca; w subalpejskim lesie szpilkowym do lipca.

Podobne prace

Do góry