Ocena brak

Modrzewnica północna

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Występująca w Polsce w stanie dzikim modrzewnica jest łatwą w uprawie rośliną. Kłopoty pojawiają się wtedy, gdy uprawiamy ją w zasadowej ziemi. Należy do rodziny wrzosowatych i potrzebuje do rozwoju ziemi kwasowej. Zmarnieje, podlewana wodą zawierającą wapń. Posadzona w ogrodzie będzie rozrastać się poprzez płożące kłącza, tworząc wiecznie zieloną okrywę gruntu. A.p.'Grandiflora' jest bardzo żywotną odmianą. Różowawe kwiaty pojawiają się w maju na końcach smukłych łodyg. Może rosnąć z innymi roślinami nie znoszącymi wapnia, jak skimia, wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris), leukotoe (Leucothoe), orliczka czy różanecznik.

A.p.'Grandiflora' jest w pełni odporna na mróz i nadaje się do uprawy na terenach o chłodnym klimacie. Nie nadaje się do hodowli w domu.

Uprawiamy w półcieniu lub pełnym cieniu. Jest to jedna z najlepszych karłowatych, zimozielonych roślin do doniczek w cieniu. Stanowisko poza zasięgiem słońca pozwoli tej bagiennej roślinie zachować niezbędną jej wilgoć.

Nie pozwólmy, by ziemia wokół korzeni wyschła. Po posadzeniu obficie podlewamy, po czym ponownie podajemy wodę, gdy powierzchnia podłoża zaczyna wysychać. Warunki jej naturalnego środowiska odtworzymy, przykrywając podłoże wilgotnym mchem torfowym.

Modrzewnica nie wymaga dodatkowej wilgotności, jeśli jest uprawiana w warunkach zgodnych z zalecanymi. Wówczas powietrze wokół niej powinno być wystarczająco wilgotne.

Ustabilizowanym okazom na wiosnę podajemy nawóz, polewając powierzchnię podłoża - najwcześniej rok po przesadzeniu.

Uprawiamy modrzewnicę w podłożu nie zawierającym wapnia. Stosujemy gliniastą mieszankę ziemną, do której dodano do 1/3 masy objętościowej torfu. Takie podłoże jest kwaśne i dobrze zatrzymuje wilgoć.

Na obszarach o glebach zasadowych modrzewnicę można z powodzeniem uprawiać w doniczkach z ziemią wrzosową. Aby jednak miała szansę przeżycia, trzeba ją podlewać wodą deszczową.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki i choroby raczej nie nękają tej rośliny. Nagła utrata liści może być efektem braku wody - nigdy nie pozwalajmy, by podłoże wyschło. 

Chloroza (zżółknięcie liści) może wystąpić, jeśli modrzewnica rośnie w ziemi o wysokiej zawartości wapnia lub jest podlewana twardą wodą.

Podobne prace

Do góry