Ocena brak

Modest Musorgski

Autor /KotFilemon Dodano /10.04.2013

Wsród twórców rosyjskich genialnym kompozytorem okazał sie Modest Musorgski (1839—1881). W Petersburgu uczył sie gry fortepianowej, w kompozycji — mimo kontaktu zBałakiriewem — pozostał samoukiem. Przeznaczony od 13. roku ycia do kariery wojskowej,porzuca ja, traci majatek i po 5 latach biedy podejmuje prace urzednika.

Odrzucał wszelkie reguły, pisał muzyke nowatorska i nieszablonowa. Inspiracje czerpał — zachecony do tegoprzez pewnego nauczyciela religii — z hetero-fonicznej, oryginalnej harmoniki starejrosyjskiej muzyki religijnej i z rosyjskiej piesni ludowej. Stworzył styl własny, którymutorował muzyce europejskiej droge do impresjonizmu muzycznego.

Był wielkim talentem w dziedzinie muzyki drain;ity. /n-i. prekursorem realizmuw muzyce. Za ycia nie był doceniony. Komponował w stylu bardzoindywiduałnym, łaczac neoromantyczna programowosc z elementa;'p,i muzyki rosyjskiej,biorac za tematy stare byliny, mity i basnie rosyjskie (a także wschodnie). Lubił prostotediatoniczna, która wzbogacał znakomita, oryginalna instnimentacja.

Napisał 15 oper (m. in.Snieka, Sadko 1896, Basn o carze Saltanie, 1899, i satyryczna opera basniowa Zlotykogucik ze słynnym Hymnem do Slonca, 1907), 3 symfonie, 2 uwertury. Kaprys hiszpanski,obraz symfoniczny Sadko, poemat symfoniczny Amur (pierwotnie była to Symfonia), znanasuite Szecherezada (1888), Kwinte f fortepianowy, Kwartet symcz-kowy, około 65 piesni,utwory chóralne i opracowania rosyjskich piesni ludowych. Do jego uczniów naleeli m. in.Respighi, Prokotiew i Głazunow.

Podobne prace

Do góry