Ocena brak

Mlecz kolczasty

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina jednoroczna, rzadko do 1 m wysokości, zwykle niższa, stosunkowo sztywna, z sokiem mlecznym i z raczej cienkim korzeniem. Łodyga prosta lub rozgałęziona, prosto wzniesiona, wewnątrz pusta, naga albo ku górze nieco ogruczolona. Liście skrętoległe, łukowato odstające od łodygi, wielkie, sztywne, ciemnozielone, spodem nieco jaśniejsze i z niebieskawym odcieniem, nasadą obejmujące sercowato łodygę. Tylko dolne liście z małymi ogonkami, ale wszystkie z ciernisto ząbkowanym brzegiem.

Koszyczki zebrane luźno w szczytowe wiechy, ich szypuły ku górze są tylko nieznacznie zgrubiałe. Koszyczki do 2 cm szerokości, tworzą pozorny kwiat, złożony z bardzo licznych kwiatów pojedynczych, u nasady mają okrągłą okrywę, zwężającą się ku górze, złożoną z wąskich, kielichowatych listków. Poszczególne kwiaty obupłciowe, wszystkie jednakowe, języczkowate, lśniąco żółte, spodem z czerwonawym odcieniem, szyjka ciemna. Zalążnia dolna, w czasie owocowania ciemnobrunatna, niewyraźnie żeberkowana, poza tym gładka, w górze z białym puchem lotnym.  

Siedlisko: Na powierzchniach nie uprawianych, na polach i w ogrodach, aż do piętra reglowego. Trochę rzadszy, niż często występujący z nim wspólnie mlecz zwyczajny.

Rozmieszczenie: W całej Europie, miejscami jednak tylko rozproszony; zawleczony także w obszary pozaeuropejskie.

Okres kwitnienia: Od czerwca do września.

Zastosowanie: Jako sałata albo jako jarzyna.

Uwagi ogólne: Mlecz kolczasty można najlepiej odróżnić od mlecza zwyczajnego po okrągłych nasadach liści obejmujących łodygę oraz po gładkich owocach. Wymaga on również nieco więcej ciepła.

Podobne prace

Do góry