Ocena brak

Miodunka plamista

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Szorstko owłosiona roślina trwała z poziomo pełzającym, dość cienkim kłączem. Pędy kwiatowe o o wysokości do 30 cm pojawiają się w marcu prawie równocześnie z przyziemną rozetką, są świeżo zielone, z rzadka szczeciniasto owłosione, nie rozgałęzione i skrętolegle ulistnione. Rozwijające się w porze kwitnienia i owocowania letnie liście rozetkowe są wyraźnie biało plamiste, albo też bez plam, do 10 cm długości, jajowate, zaostrzone, u nasady słabo sercowate, nagle zwężone w nieoskrzydlony ogonek o długości do 15 cm, często zimujące. Blaszka pierzasto unerwiona, z wierzchu bardzo gęsto szorstko owłosiona, od spodu niebieskozielonkawa i słabiej owłosiona.

Liście łodygowe jajowate do lancetowatych, dolne - z oskrzydlonymi krótkimi ogonkami, górne - siedzące. Różowe, a później fioletowe kwiaty zebrane w szczytowe, wielokwiatowe wierzchotki dwuramienne, gęsto pokryte długimi, gruczołowatymi włoskami. Szypułki krótkie, u owoców - do 6 mm długości. Kielich rurkowato-dzwonkowaty, mniej więcej do 1/3 podzielony na 5 ząbków, silnie owłosiony, później powiększony i nieco rozdęty, ząbki trójkątne, proste, często niebiesko nabiegłe. Korona kwiatowa lejkowata, naga, z pierścieniem włosów w rurce. Pięć pręcików, przyrośniętych w środku i nie wystających z rurki. Zalążnia górna, z dwóch owocolistków, szyjki nierównej długości. Orzeszki jajowate, prosto wzniesione, słabo miękko owłosione, później nagie.  

Siedlisko: W wilgotnych, świetlistych lasach liściastych, rzadziej - szpilkowych, w zaroślach, na cienistych zboczach, na glebach zarówno ubogich jak i bogatych w wapń.

Rozmieszczenie: Od południowej Szwecji i Holandii do północnych Włoch i Bułgarii.

Okres kwitnienia: Od marca do czerwca.

Zastosowanie: Młode liście rozetkowe są używane do sałatek, jako jarzyna lub do zup. 

Podobne prace

Do góry