Ocena brak

Miodunka czerwona

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Chociaż ta odmiana miodunki nie ma nakrapianych czerwonych liści, którym zawdzięcza swoją nazwę, jest ceniona ze względu na wczesny okres kwitnienia. Poczynając od stycznia, kwitnie aż do kwietnia (najobficiej w marcu). Choć normalnie ten gatunek rodzi ceglastoczerwone kwiaty. Pulmonaria rubra var.albocorollata ma białe kwiaty. Sadzimy ją na zacienionych rabatach ogrodowych, w kwietnikach stojących w cieniu lub też tymczasowo w dobrze oświetlonych miejscach zimą i wczesną wiosną. Po okresie kwitnienia roślinę należy przyciąć i umieścić najlepiej w niewidocznym miejscu do czasu, aż wyrosną nowe liście. Latem można znów ją ostrożnie przenieść w zacienione miejsce. Jako alternatywę możemy również zaplanować całoroczne rabaty w ogrodzie. Wówczas należy zapewnić roślinom cień i wilgoć.

Ta bylina jest całkowicie odporna na mróz. Nadaje się do hodowli w chłodniejszych zakątkach.

Ustawiamy miodunkę w pełnym cieniu lub półcieniu. Okazy posadzone w kwietnikach powinny być przeniesione do cienia, zanim zostaną spalone i przegrzane przez letnie słońce.

Potrzebuje dużo wody dla optymalnego wzrostu. Okazy na rabatach w pełnym słońcu rozwijają się i kwitną prawidłowo, ale wysychają, gdy są narażone na działanie letniego słońca.

Ponieważ miodunka lubi wilgoć i cień, nie wymaga zwiększonego poziomu wilgoci.

Okazy w doniczkach nie potrzebują dożywiania przez pierwszy rok. Potem podajemy nawóz organiczny, co roku późną jesienią.

Używamy kompostu na bazie gliny o dobrym drenażu. Okazy ogrodowe sadzimy na odpowiednio przygotowanych rabatach, do których można dodać substancje organiczne (nawóz, kompost ogrodowy lub jeden z dostępnych na rynku produktów). Rozdzielamy i przesadzamy rośliny rosnące w kwietnikach, co trzy lata, jesienią lub wiosną, po okresie kwitnienia.

Rabaty z miodunką możemy obsadzić cebulkami szafirków i białych tulipanów, mieszając z liściastymi funkiami. Dla pełniejszego efektu dodajemy kilka kosaćców syberyjskich (Iris sibirica) oraz rośliny jednoroczne.

GDY ZAUWAŻYSZ

Więdnięcie Choć niewiele szkodników i chorób atakuje tę roślinę, to jednak brak wilgoci powoduje, że może ona zwiędnąć.

Podobne prace

Do góry