Ocena brak

Minóg strumieniowy

Autor /Albin Dodano /31.01.2012

Wygląd: górna powierzchnia lejka gębowego szeroka, z silnym zębem z każdej strony, dolna z 5-9 (przeważnie 7) zbliżonej wielkości zaokrąglonymi zębami. Przyssawka gębowa pokryta jedynie górnymi brzeżnymi zębami wargowymi; brak jest bocznych i dolnych zębów zewnętrznych, zaś wewnętrzne zęby wargowe są stabo rozwinięte, dwu- lub trójwierzchotkowe. Przednia powierzchnia języka ze środkowym zagłębieniem, a jego przedni brzeg jest pokryty większą liczbą ząbków, z których środkowy jest największy i najszerszy. Obie płetwy grzbietowe są u dojrzałych płciowo minogów połączone.

Ubarwienie: grzbiet ciemnoniebieskawy lub ciemnozielon-kawy, boki żółtawobiałe, a brzuch białawy; płetwy opalizują liliowo.

Długość: 10-16 [-21] cm.

Występowanie: zlewiska Morza Północnego i Bałtyku do wód Francji i Irlandii włącznie; także w pd. Francji, Włoszech, Dalmacji i Albanii; brak go w zlewisku Morza Czarnego. W Polsce dość pospolity, pod ochroną. Środowisko: w mniejszych rzekach i strumieniach o znaczniejszym spadku.

Tryb życia i pokarm: gatunek niewędrowny, stacjonarny, niepasożytniczy. Larwy żyją 3-5 lat zagrzebane w mule lub piasku i odżywiają się glonami i drobnymi zwierzętami. Po osiągnięciu długości 10-15 cm zaczyna się jesienią ostatniego roku ich przeobrażenie, w trakcie którego rozwijają się oczy i zęby, a uwstecznia przewód pokarmowy.

Rozród: trze się lll-VI następnego roku. Na piaszczystym lub żwirowatym dnie w płytkim miejscu samica składa do 1500 jaj.

Podobne prace

Do góry