Ocena brak

Mimoza wrażliwa

Autor /NarcyzxD Dodano /19.01.2012

Z ponad stu gatunków jedynie Mimosa pudica zdobyła uznanie jako roślina pokojowa. Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki, lecz już dawno temu zadomowiła się w tropikalnych rejonach Starego Świata, gdzie rozprzestrzeniła się prawie jak nieporządany chwast.Roślina ta wyrasta do 30-50 cm. Łodyga z czasem drewnieje. Pierzaste liście są tak wrażliwe, że stulają się przy najlżejszym dotknięciu, zarówno pojedynczo jak i parami, a ogonek liściowy zwiasa. Zjawisko to występuje jedynie podczas dnia, w temperaturze wyższej niż 18-20°C. Gdy bodziec zostanie cofnięty liście stopniowo wyprostowują się.Mimoza wydaje małe, różowe (do lilioworóżowych) kwiatki, zebrane w gęste, kuliste, szczytowe kwiatostany. Odpowiednio pielęgnowana roślina może kwitnąć bez przerwy od maja do października.

 Mimozie należy zapewnić miejsce dobrze oświetlone, półcieniste, o dość dużej wilgotności i stałej temperaturze 20-22°C. Aż do sierpnia ziemia powinna być stale wyraźnie wilgotna; nie wolno dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej. Jeśli powietrze jest suche, należy roślinę często zraszać.Od wiosny do końca lata co dwa tygodnie podlewać roztworem nawozów.Nasiona wysiewa się w lutym - marcu. Do jednej małej doniczki wkłada się 6-8 nasion. Trzymane w stałej temperaturze 20°C wykiełkują po 12-14 dniach. Pozostawia się 3-4 najsilniejsze siewki, resztę zaś wyrzuca lub oddaje.

Siewkom należy zapewnić dużą wilgotność i ciepło, najlepiej przez przykrycie plastykową torebką. Pikuje się dwukrotnie. Częste rady, aby przycinać roślinę w celu spowodowania lepszego rozgałęziania się jej, sa zdecydowanie niewłaściwe. Jedynie roślina pozostawiona bez cięcia będzie się pomyślnie rozwijała; pierwsze kwiaty wyda w końcu kwietnia, zawiąże też wiele nasion.

Podobne prace

Do góry