Ocena brak

Miłość trudna

Autor /kostek Dodano /10.04.2013

Miłość trudna - Miłość trudna to nie tyle uczucie nie odwzajemnione i nieszczęśliwe, co skomplikowane, pełne uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych. Przyczynami komplikacji uczuciowych mogą być: różnica charakterów, bariery społeczne czy moralne, jak i wydarzenia (np. historyczne) niezależne od zakochanych. Miłość trudna jest uczuciem    długotrwałym, nierzadko spełnionym, jednakże przynoszącym cierpienie. Ze względu na swe bogactwo psychologiczne i emocjonalne stała się jednym z najpopularniejszych tematów literackich, a teksty o niej traktujące przewyższają pod względem artystycznym te, które mówią o miłości szczęśliwej. "Pieśń nad pieśniami" -Wspaniały poemat miłosny i mistyczny, opisujący losy dwojga zakochanych poszukujących się nawzajem podczas jednej nocy. Jakkolwiek łączy ich niezwykłe uczucie i silna fascynacja erotyczna, na przeszkodzie ich związkowi stoi niedojrzałość Oblubienicy, jej brak zdecydowania, a także potęga i doskonałość Oblubieńca. Istotna jest również różnica wieku między nimi, jednakże nie stanie ona na przeszkodzie związkowi kochanków.

Mitologia - 1) Miłość Dejaniry do Heraklesa, pełna zazdrości, niezwykle namiętna, stała się przyczyną śmierci herosa. Dejanira, chcąc pozyskać sobie dozgonną miłość męża, uszyła mu koszulę, którą unurzała we krwi podstępnego centaura. Kiedy Herakles przywdział ją, jego ciało zaczęły trawić ognie. Tak to zazdrość doprowadziła do tragicznego końca miłości. 2) Zakochana do szaleństwa w Jazonie, Medea pomogła mu zdobyć złote runo Kolchidy, a także zmyliła pościąg za statkiem Argo. Po latach jednak Jazon (już jakojej mąż) spotkał inną kobietę, z którą chciał połączyć swe życie. Odtrącona i zrozpaczona, Medea w akcie zemsty zabiła synów swoich i Jazona, a także przyczyniła się do śmierci kochanki męża.

Legendy arturi~ńskie - Uczucie Lancelota i Ginewry, w pełni odwzajemnione, skazane jest jednak na niepowodzenie. Kochankowie postępują wbrew przyjętym normom etycznym (Lancelot zdradza swego króla, Ginewra - męża), nie jnogą żyć razem, co staje się przyczyną ich cierpień. Na drodze do szczęścia stoi także zawiść Mordreda, siostrzeńca króla Artura, który wykryje romans królowej i rycerza i przyczyni się do rozpadu Okrągłego Stołu.

J. Bedier (oprac.) "Dzieje Tristana i Izoldy" - 1) Niezwykle dramatyczna i pełna wyrzeczeń miłość Tristana i Izoldy naznaczy życie kochanków piętnem cierpienia. Jakkolwiek Tristan opuszcza dwór króla Marka, a Izolda pozostaje z mężem, będą oni sobie wierni do końca życia (patrz: śmierć -bohaterów literackich). 2) Król Marek nie oddala od siebie żony, choć zdaje sobie sprawę z jej uczucia do Tristana. Nadal kocha Izoldę i godzi się z losem. Dowodem jego wielkoduszności i miłości do żony może być decyzja o pochowaniu jej obok ukochanego.

W. Szekspir "Romeo i Julia" -Miłość dwojga kochanków zmącona jest nienawiścią pomiędzy ich rodzinami. Romeo i Julia, bezgranicznie w sobie zakochani, zmuszeni są ukrywać swe uczucia przed światem i samotnie walczyć z przeciwnościami losu (np. wygnanie Romea czy planowany ślub Julii z Parysem). Dramatyczny splot wydarzeń doprowadzi do ich śmierci. Patrz: miłość i śmierć.

E. Zola "Nana" - 1) Podstarzały hrabia Muffat, zwolennik surowych zasad etycznych, zmienia się pod wpływem Nany, aktorki i prostytutki. Późno obudzona namiętność nie godzi się z jego kodeksem moralnym, co prowadzi do rozterek duchowych bohatera. Fascynacja Naną jest jednak tak silna, że ulega jej, by z czasem odkryć, iż nie potrafi żyć bez swej kochanki. 2) Hrabina Muffat, oddana matka i żona, w dojrzałym wieku nawiązuje romans z dziennikarzem Faucherym. Ten związek nada sens jej życiu, odkryje, kim jest ona naprawdę, jednakże stanie się także przyczyną cierpienia i chorobliwej zazdrości o kochanka.

B. Prus "Lalka" - Spóźniona miłość Wokulskiego jest uczuciem destrukcyj nym, które prowadzi do klęski bohatera. Zakochany w Izabeli Łęckiej, rozpieszczonej arystokratce, nie znajduje dla siebie miejsca w jej świecie. Izabela nigdy nie odwzajemni tego uczucia, ponieważ potrafi kochać tylko siebie. Wokulski mami się jednak złudzeniami małżeństwa i miłości    odwzajemnionej; nieustannie też analizuje swe uczucia, nie dostrzegając jednak, kim naprawdę jest jego ukochana. Kiedy prawda wychodzi na jaw, bohater nie widzi sensu dalszego życia. Patrz: samobójstwo.

W. Szekspir "Sonety" - Podmiot liryczny (sam autor) nie ukrywa miłości do adresata większości sonetów - mężczyzny. Na uwagę zasługuje dramatyzm tego uczucia, niemożność spełnienia i ujawnienia go przed światem, jako że nawet w tamtych czasach (dość dużej swobody obyczajowej) homoseksualizm traktowany byłjak grzech i perwersja.

J.W. Goethe "Cierpienia młodego Wertera" - Miłość Wertera do Lotty jest złożona i trudna nie tylko dlatego, że nigdy się nie spełni. O jej dramatyzmie decyduje przede wszystkim charakter bohatera, nadwrażliwego i skomplikowanego wewnętrznie. Jego nadmierna uczuciowość i skłonność do refleksji zamienią zwykłą miłość w uczucie pełne pasji i cierpienia, prowadzące Wertera do śmierci. Patrz: samobójstwo.

J.W. Goethe "Faust" -Odmłodzony przez Mefista doktor Faust nawiązuje romans z Małgorzatą. O ile jednak Małgorzata jest zdolna poświęcić życie dla tej miłości, o tyle jej kochanek pragnie nadal poznawać świat i zdobywać wiedzę. Prosta dziewczyna nie jest w stanie zrozumieć jego pasji. Porzuca on ukochaną, gdy ta trafia do więzienia za zabicie ich dziecka.

T. Mann "Tonio Krdger" -Miłość Tonia do Janka Hansena, a potem do Ingi Holm wynika z umiłowania przez niego tego, co piękne, proste i jasne. Bohater, zakochany w obojgu, wie doskonale, że nigdy nie zyska wzajemności, bowiem tamci dwoje należą do innego świata. Swiadomość tego będzie przyczyną cierpień Tonia, który poczuje się wyobcowany w świecie zwykłych ludzi. Patrz: artysta, czytanie literatury.

Z. Nałkowska "Granica" -Miłość Zenona i Elżbiety od początku naznaczona jest piętnem zdrady. Zenon daje się ponieść namiętności do Justyny, a konsekwencje tego spadną nie tylko na niego, lecz i najego żonę. Tolerancyjna i wyrozumiała Elżbieta nie przestanie kochać męża, wybaczy mu jego zdradę i pomoże jego kochance.

J. Lechoń "Siedem grzechów głównych"-Miłość opisywana w tym cyklu to przede wszystkim uczucie zmysłowe, które nie daje jednak ukojenia. Kochanek (podmiot liryczny) wie doskonale, iż nie może żyć bez spełnienia seksual nego, a jednocześnie ma świadomość przepaści, jaka dzieli go od obiektu miłości. Zdaje sobie sprawę z tego, że to on jest stroną bardziej zaangażowaną w tym związku i to właśnie powoduje, że cierpi i czuje się odrzucony.

M. Dąbrowska "Noce i dnie" -Jednym z głównych wątków powieści są dzieje małżeństwa Niechciców. Bogumił, człowiek otwarty i afirmujący życie, poślubia Barbarę, kobietę nie akceptującą życia, nieustannie je analizującą. Ich trudna miłość to nie tylko ścieranie się dwóch osobowości i poglądów, to także walka o zachowanie własnego ja. Barbara, przez całe życie marząca o Tolibowskim (ukochanym z młodości), dopiero po śmierci męża zrozumiała, że był on jedyną miłością jej życia.

E.M. Remarque "Łuk Triumfalny" - Miłość Joanny Madou i Ravica to ostatnie wielkie uczucie w życiu bohaterów. Oboje samotni i skazani na wieczną tułaczkę, nie potrafią odnaleźć się w świecie i zrozumieć samych siebe. Ich związek, początkowo czysto sensualny, okaże się niezwykle ważny, gdyż nada życiu bohaterów sens. Joanna nie wytrzyma jednak rozstania z ukochanym i zwiąże się z innym mężczyzną, co doprowadzi do rozpadu ich związku, a potem - śmierci bohaterki. Patrz: miłość i śmierć.

J. Andrzejewski "Bramy raju" -Aleksy Melissen, wychowany przez Ludwika z Vendome i przez niego uwiedziony, odnajduje prawdziwą i czystą miłość, gdy poznaje Jakuba. Wie, że nigdy nie dojdzie do sensualnego spełnienia tego uczucia, ale mimo to wyrusza z krucjatą prowadzoną przez ukochanego. Sam niekochany, zaspokaja potrzeby cielesne z Blanką, jednocześnie marząc o Jakubie, któremu pozwala prowadzić innych i siebie samego na śmierć.

A. Moravia "Konformista" -Marcello Clerici pokochał żonę profesora Quadriego miłością szaloną, zaborczą. Sytuację dodatkowo komplikował fakt, że Marcello przyjechał do Paryża, aby zabić profesora oraz to, że Lina pragnęła nie Marcella, ale jego żony - Giulii.

J. Hurt "Skaza" - Miłość dojrzałego i dobrze sytuowanego mężczyzny do narzeczonej swego syna, burzy wszelkie stereotypy jego życia. Uświadamia on sobie, że do tej pory żył w zakłamaniu, że nie dał się ponieść prawdziwym uczuciom. Anna staje się najważniejszą osobą w jego życiu, ale jednocześnie niszczy ~ ona to życie, jak i swego kochanka. Ich romans doprowadzi do wielkiej tragedii rodzinnej -śmierci Martina, narzeczonego Anny. Patrz: wina i odpowiedzialność, ojciec.

 

Podobne prace

Do góry