Ocena brak

Miłość i śmierć w literaturze

Autor /kostek Dodano /10.04.2013

Miłość i śmierć - W kulturze motyw miłości i śmierci często wzajemnie się przenikają. Miłość prowadzi do śmierci, śmierć zostaje przez miłość pokonana albo też okazuje się od niej silniejsza. Wreszcie może być i tak, że miłość odsuwa śmierć, pozwala człowiekowi odnaleźć nowe życie.

Biblia (NT) - Chrystus umiłowawszy swoich, do końca ich umiłowat. Jego śmierć na krzyżu jest wyrazem największej miłości do rodzaju ludzkiego, bo nie masz większej miłości, niżby kto życie dai.

Mitologia - 1) Orfeusz próbuje swoją miło~ciąprzezwyciężyć śmierć. Idzie do Hadesu, by prosić jego władców o przywrócenie życia Eurydyce. Niestety, kiedy wychodzi wraz z żoną z krainy umarłych, odwraca się i na zawsze traci ukochaną. Śmierć okazała się silniejsza od miłości. 2) Piękny młodzieniec Hiakintos wzbudził miłość w dwóch bogach: Apollinie i Zefirze. Rywalizacja nieśmiertelnych o względy chłopca zakończy się tragicznie. Kiedy Apollo będzie uczył Hiakintosa rzucania dyskiem, zazdrosny Zefir sprawi, że wiatr zmieni tor lotu przyrządu i dysk trafi chłopca w głowę, zabijając go na miejscu. 3) Patrz: Narcyz. Apulejusz "Metamorfozy albo Zloty Osiol" - "Amor i Psyche" -Kiedy Psyche wysłana przez Wenus do Krainy Umarłych z ciekawości otworzyła szkatułkę, którą otrzymała od Prozerpiny, ujął ją wieczny sen. Dopiero miłość Amora sprawiła, że dziewczyna powróciła do świata żywych.

J. Bedier (oprac.) "Dzieje Tristana i Izoldy" - Miłość Tristana i Izoldy jest tak silna, że gdy jedno umiera, drugie także odchodzi ze świata żywych. Ich uczucie jest w stanie przezwyciężyć śmierć. Z grobu Tristana wyrasta krza~ głogu i łączy go z grobem Izoldy. Trzykroć ścinany, trzykroć się odradza. W końcu król Marek decyduje, by rósł w spokoju. Zakochani, choć rozdzieleni za życia, po śmierci się połączyli. Dante Alighieri "Boska Komedia" Francesca da Rimini opowiada Dantemu swoją historię. Miłość stała się przyczyną śmierci jej i jej kochanka. Ale nawet w Piekłe pozostali razem, cierpiąc wspólnie te same męki.

W. Szekspir "Antoniusz i Kleopatra" - Na wieść o tym, że Marek Antoniusz nie żyje, Kleopatra popełnia samobójstwo. Nie chce dłużej żyć, skoro odszedł ze świat jej ukochany. J.A. Morsztyn "Do trupa" - Poeta porównuje sytuację człowieka zakochanego i trupa i dochodzi do wniosku, że trup jest szczęśliwszy. Niebawem stanie się prochem. Natomiast człowiek zakochany skazany jest na wieczne cierpienie.

J.W. Goethe "Cierpienia młodego Wertera" -Nieszczęśliwa miłość do Lotty staje się przyczyną samobójstwa Wertera, który nie jest w stanie dłużej znosić cierpień serca.

F. Schiller "Zbójcy" - Kiedy okazuje się, że Karol Moor musi powrócić do bandy zbójeckiej, jego ukochana Amalia chce umrzeć. Domaga się, by ktoś ją zabił. Gdy jeden ze zbójców gotów jest to uczynić, Karol mówi: Narzeczona Moora może zginąć tylko z Moora ręki i przebija nieszczęsną dziewczynę sztyletem.

F. Schiller "Don Carlos" -Miłość infanta Carlosa do pięknej macochy, Małgorzaty de Valois, która była niegdyś jego narzeczoną, staje się przyczyną oskarżenia o zdradę i wyroku śmierci, wykonanego na rozkaz króla. G.G. Byron "Giaur" -Mimo iż Leila nie żyje, nieszczęsny Giaur nie przestał jej kochać. Ciągle zdaje mu się, że widzi jej postać i słyszy jej głos.

J. Słowacki "Balladyna" - Filon, który odnajduje w lesie zwłoki Aliny, odkrywa w niej ideał, którego przez całe życie szukał. Zakochuje się w martwej dziewczynie i pogrąża w rozpaczy, że jego miłość nie ma szans na spełnienie. H. Balzac "Ojciec Goriot" - Obłąkań- v: cza miłość do córek staje się pośrednio przyczyną śmierci Goriota.

J. Słowacki "Beniowski" - W dygresji zaczynającej się od słów Kłębami dymu niechaj się otoczę... pojawia się wspomnienie kochanki pierwszych dni - Ludwiki Śniadeckiej i przekonanie, że choć teraz rozłączeni, po śmierci znów będą razem.

O. Wilde "Portret Doriana Graya" Nie mogąc znieść myśli, że Dorian przestałją kochać, Sybila Vane popełnia samobój stwo.

O. Wilde "Teleny" - Teleny, pogrążo- ; ny w rozpaczy z powodu zdrady, jakiej ;. się dopuścił wobec Des Grieux, popełnia    samobójstwo.

Kochankowie spoty- '. kają się w chwili jego śmierci i nieszczęsny Teleny umiera na rękach swojego ukochanego.

S. Korab-Brzozowski "O, przyjdź!" - Poeta zwraca się do śmierci, jakby była ukochaną kobietą. Jej przyjścia oczekuje jak nadejścia kochanki. Patrz też: samobójstwo, śmierć (wizerunek śmierci).

J. Lechoń "Pytasz, co w moim życiu..." - Miłość i śmierć przenikają się wzajemnie, obie fascynują i budzą lęk, obie nadają sens istnieniu. Patrz: śmierć. T. Mann "Śmierć w Wenecji" - Miłość Aschenbacha do pięknego polskiego chłopca, Tadzia, staje się przyczyną śmierci pisarza. Zafascynowany urodą Polaka, nie opuszcza Wenecji i zaraża się panującą w mieście cholerą. Umiera wpatrzony w chłopca, który jakby prowadzi go do krainy umarłych.

E.M. Remarque "Łuk Triumfalny" - Choć Ravic obiecał Joannie Madou: My nie umrzemy nigdy. Umiera czas, przeklęty czas, on wciqż umiera, młoda kobieta nie uniknęła śmierci. Kiedy została śmiertelnie raniona przez nowego kochanka, doktor Ravic, by skrócić cierpienia swej ukochanej, dokonał eutanazji.

J. Genet "Ceremonie żałobne" -Śmierć młodego chłopca, Jeana, czyni miłość do niegojeszcze silniejszą i boleśniej odczuwaną. We wspomnieniach narratora powracają obrazy wspólnie spędzonych chwil i j edynego zbliżenia fizycznego. W każdym napotkanym młodym człowieku widzi zmartwychwstałego kochanka.

Podobne prace

Do góry